Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

STK’lar İznik Ayasofya’nın Cami Olmasına Karşı/ NGOs against İznik Ayasofia becoming a mosque

Bianet.org, 4.11.2011

Summary in English below.

İznik’teki sivil toplum kuruluşları (STK), Bursa’nın İznik ilçesindeki Ayasofya Müzesi’nin hem Müslüman hem de gayri-Müslimler için ibadete açılmasını istediklerini belirten bir açıklama yaptı.

2007 yılından bu yana müze olarak ziyarete açık olan dördüncü yüzyıla ait tarihi yapının Kurban Bayramı ile birlikte yalnızca cami olarak ibadete açılmasına ildeki STK’lar tepki göstermişti. CNN Türk’te 2 Kasım’da yayınlanan bir habere göre, zeminine halılar serilen, hutbe kürsüsü yerleştirilen, minaresine hoparlör monte edilen Ayasofya’daki ilk ezan 1 Kasım Salı günü okundu. Binanın önündeki “Ayasofya Müzesi” yazılı tabela ise kaldırıldı.

Hristiyanların, 11 Ekim 787’deki yedinci Ruhani Konsili’ nin toplandığı tarihi bina, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın internet sitesinde ise hala İznik Ayasofya Müzesi olarak belirtiliyor.

Bursa’nın yerel gazetesi Olay’da dün (3 Kasım) yayımlanan bir habere göre, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün, Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması kararına İznik Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mahmut Dede, “İlçenin en büyük ticari gelirini turizmde görülmesine rağmen neden ve kimler tarafından böyle bir karar alınmış anlamak mümkün değil. Kime sorulmuş, kimlerle tartışılmış? İznik’teki camilerimizin durumu belli. Eğer gerçekten cami ihtiyacımız var ise biz İznik TSO olarak yeni bir cami için elimizi taşın altına koymaya her zaman hazırız.  İznik olarak ilçeye onlarca cami yaparız. Ama  bir Ayasofya daha yapmak mümkün değil” diyerek tepki gösterdi.

Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılmasının bölge turizmini baltalaycağını savunan İznik Genç İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Kumcu ise kararı “Ben olsam, İznik’te hıristiyanların ayin yapmasını sağlardım. Biz eğer Ayasofya’yı da turizm amaçlı kullanamazsak işimiz daha da zorlaşacak. Tabi bunu savunanlara komünist derler, ama gerçekten işimiz zorlaşacak. Buna İznikli karar versin. Bir veya iki kişi değil” şeklinde yorumladı.

Devamı için tıklayın.

Summary

Iznik NGOs made a statement saying that they want Ayasofia  Museum in Iznik to become a place of worship for Muslims as well as for non-Muslims. 

__________________________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu