Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

AVF Başkanı Bermek: Yeni Anayasada Tüm İnançlar İçin Eşitlik Olmalı / All Religions Should be Equal in the New Constitution

Cihan Haber ajansı, 27.10.2011

Summary in English below.

AVF Başkanı Bermek: Yeni Anayasada Tüm İnançlar İçin Eşitlik Olmalı

Alevi Vakfıları Federasyonu (AVF) Başkanı Doğan Bermek, Türkiye’nin Anayasası’nda bir kurallar dizimi olmadığı için hiçbir zaman eşit hakların gündeme gelmediğini söyledi. Bermek, “Yeni anayasa sürecinde, inanç-devlet ilişkilerinin daha anlaşılabilir, daha bilinir, herkes için aynen ve eşitçe uygulanır bir ilişkiye dönmesini diliyoruz.” dedi….

Yeni anayasa süreci ile ilgili yaklaşık bir yıldır hazırlıklar yaptıklarını ifade eden Bermek, şubat ayında başlattıkları “Türkiye’deki İnanç Gruplarının Ortak Sorunları” projesi kapsamında bir rapor hazırladıklarını ve bunu kamuoyuna sunduklarını hatırlattı. Bermek, Ankara’da da bir anayasanın nasıl yapılması gerektiğine ilişkin bir toplantı daha gerçekleştireceklerine işaret ederek, bu çalışmayı Türkiye’deki hemen bütün grupların desteklediğini belirtti.

Türkiye’de sadece Sünni ve Hanefi mezheplerinin Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından temsil edildiğini söyleyen Bermek, bunun dışındaki tüm inanç gruplarının belli sorunları olduğunu söyledi.

Bermek önceden Türkiye’de Müslüman olmayan kesimlerin Lozan koruması altında oldukları için daha az sorunlu olduğunu düşündüklerini, ancak bunun da doğruyu yansıtmadığını dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ne Lozan’ın koruması altında olanlar, ne de ‘Benim Türkiye ile sorunum olmaz’ deyip Lozan’dan korumayı reddedenler, bugün Türkiye’de çok ciddi sorunlar yaşamaktalar.”

Bermek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye’de bir türlü görünür ve bilinir bir inanç politikası oluşmamış. İnanç politikaları adeta yerel yöneticilerin veya siyasetçilerin, o günkü ilişkileriyle, ikili ilişkileriyle sürdürülüyor bu ülkede… Oysa Avrupa’ya baktığınızda bir kurallar dizimi var, o kurallar içerisinde olan her grup eşit haklardan yararlanıyor. Türkiye’de bir kurallar dizimi olmadığı için eşit haklar konusu bir türlü gündeme gelemiyor. Yeni anayasa sürecinde, inanç-devlet ilişkilerinin daha anlaşılabilir, daha bilinir, herkes için aynen ve eşitçe uygulanır bir ilişkiye dönmesini diliyoruz.”

Haberin tamamı.

Summary

The Federation of Alevi Foundations (AVF) organized a panel yesterday on “The New Constitution and Freedom of Belief”. Doğan Bermek, the Chair of AVF, made a statement saying that Turkey does not have an established policy on freedom of religion or belief and expressed their desire to see equality in the realization of this right. The Panel is the second event organized by the AVF, in an effort to prepare for the drafting of the new Turkish Constitution in a way that protects the right to freedom of religion or belief effectively. The AVF has previously published a report titled “Common Problems of Belief Groups in Turkey.

______________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu