Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Tarihi Kilise Yıkılma Tehlikesiyle Karşı Karşıya / Historical Church Building in Danger of Collapsing

Dogan Haber Ajansı, 11.11.2011

Summary in English below.

Zonguldak’ın Kozlu Beldesi’nde bulunan ve geçen kış şiddetli rüzgar nedeniyle ön tarafı çöken tarihi kilise binası yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Kozlu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, okula giderken her gün önünden geçtikleri binanın üzerlerine yıkılmasından endişe ettiklerini söyledi.

Merkez Mahallesi’nde bulunan ve Rumlar’dan kaldığı belirtilen 2 katlı tarihi kilise binası, geçen yıl aralık ayında şiddetli rüzgar nedeniyle hasar gördü. Bina çatısının bir bölümü ile ön tarafındaki duvar tamamen çöktü. Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescilli olan tarihi binada, aradan geçen bir yıl içinde hiç bir çalışma yapılmadı. Daha önce ilköğretim okulu ve Kuran kursu olarak da kullanıldığı belirtilen bina yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Etrafında güvenlik şeridi bulunmayan bina, hemen yanındaki Kozlu İmam Hatip Lisesi’nde eğitim gören öğrenciler ile çevre sakinlerini de korkutuyor.

Okula gidip gelirken her gün binanın önünden geçmek zorunda kaldıklarını belirten öğrencilerden 16 yaşındaki Ersin Ertuğrul, “Okulumuz ile kilise binası neredeyse birbirine bitişik durumda, çok yakın. Okula gidip gelirken önünden geçmek zorunda kalıyoruz. Bir gün üzerimize yıkılacak diye korkuyoruz. Binanın koruma altında olduğu söyleniyor. Ama yarısı yıkılmış durumda zaten” diye konuştu.

Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürü Mustafa Sucu, koruma altındaki kilesinin onarılması için Kozlu Belediyesi’ne yazı yazmalarına rağmen kendilerine bir cevap verilmediğini söyledi.

Kozlu Belediye Başkanı AK Parti’li Ali Bektaş ise kilisenin onarımı için çalışma başlattıklarını söyledi. Proje ihalesini alan firmanın şu anda çalışmaya başladığını belirten Başkan Bektaş, “Firma şu anda projeyi çiziyor. Bu yılın sonunda projenin bitmesini bekliyoruz. Proje önümüze geldikten sonra hemen kiliseyi onaracağız. Yaklaşık 70 bin liraya mal olacak. Kilise, eskisinden daha güzel olacak” dedi.

Haberi okumak için tıklayın.

Summary

A historical church building, once used by the Greek community living in Zonguldak, is in danger of collapsing. The building has been used as a primary school years ago. Also, Quran courses were held in the building in the past. Legally speaking the building is under the protection of the Committee of Cultural Heritage. The Committee has written to the Municipality asking for the restoration of the building however they have not received any response. Yet, Kozlu Major, Ali Bektaş (AK Party) made a statement saying that a project is currently underway and that the church building will be restored in the near future.

______________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu