Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Laik Görünümlü Sünni Devlet / Sunni- State with Secular Image

Cumhuriyet, 20.09.2011

Summary in English below.

‘Türkiye laik görünümlü Sünni devlet’
Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzetin Doğan ‘Türkiye, şu anda kâğıt üzerinde laik bir devlet gibi gözükse de aslında uluslararası hukuk anlamında bakıldığında daha çok Sünni İslam devletidir’ dedi.

Cumhuriyet

İstanbul Haber Servisi- Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF) önderliğinde yürütülen “Türkiye’de İnanç Grupları: Sorunlar ve Taleplere Yönelik Yeni Bir Çerçeve” konulu çalışmanın sonuçları dün Sabancı Müzesi’ndeki toplantı salonunda açıklandı. Doğan, yeni anayasa sürecinde sivil toplum kuruluşlarının inisiyatif almasının önemine değindi.

‘Dünyada böyle bir uygulama yok’

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bütçeden kaynağa dikkat çeken Doğan şunları söyledi: “Herkesten toplanan vergilerin 6 milyarı doğrudan devlet bütçesinden bugün yalnız Sünni İslam yorumuna aktarılmakta. Ne Alevilere, Mevlevilere, Hıristiyanlara, Yahudilere tek kuruş dahi tahsis edilmemektedir. Böyle bir laiklik uygulaması dünyanın hiçbir yerinde yoktur, olamaz da. Diyanet, 117 bin cami aracılığıyla Sünni İslam yorumunu insanlara anlatmakla görevli bir kurum. Herkesten toplanan vergilerin 8 katrilyona yakınını sadece Sünni İslam’a veriyorsanız Alevilere, 25-30 milyon insana, Musevilere, Hristiyanlara ya da diğer din mensuplarına vermiyorsanız nasıl laik bir devlet olur?”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Doğan, Başbakan Erdoğan’ın Mısır ziyaretindeki laiklik vurgusunun hatırlatılması üzerine şu yanıtı verdi:

“Sayın Başbakan’ın o ülkelerde yapmış olduğu bu konuşma bence düşüncelerine açıklık getirmiştir ve herhangi bir gizli ajandası olmadığını, Başbakan’ın da laiklik ilkesine bağlı bir siyasetçi olduğu görüşü en azından uluslararası platformlarda doğrulamıştır. Ben çok olumlu bir yaklaşım olarak değerlendiriyorum.”

İstanbul Bilgi Üniversitesi AB Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ayhan Kaya, bazı medya kuruluşlarının laikliği Müslümanlık karşıtı gibi göstermeye çalıştığını belirterek “Sunni-Alevi, Müslüman-Hıristiyan gibi bir ikililik üzerinden halk parçalanmaya çalışılıyor” dedi.

Haberin bağlantısı.

Summary

A study on entitled “Belief Groups in Turkey: A New Framework Pertaining to Problems and Demands” prepared  by the initiative of the Federation of Alevi Foundations was launched yesterday, 19.09.2011. Honorary Chair of the Federation of Alevi Foundations Izzettin Doğan drew attention to the budget of the Presidency of Religious Affairs and said, “About 6 billion of taxes collected from everyone is transferred to only the Sunni interpretation of Islam. The Alevi, Mevlevi, Christians or Jews do not even get one penny. There is no such practice of secularism anywhere in the world.”

____________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu