Çalışmalarİzleme Raporlarıİzleme ve Raporlama

Din veya inanç temelli nefret suçları bildirimi

2023 ve 2024 için din, inanç veya inançsızlık temelli nefret suçlarıyla ilgili izleme yapmaya devam ediyoruz. Siz de nefret suçu bildirimlerinizi formu kullanarak bize iletebilirsiniz.

Türkiye’de dinleri, inançları veya inançsızlıkları nedeniyle bireyleri veya toplulukları hedef alan nefret suçları hala ciddi bir sorun olarak devam ediyor.

İnanç Özgürlüğü Girişimi olarak bu suçların görünürlüğünü artırmaya ve etkili mücadele stratejilerinin geliştirilmesine katkıda bulunmak için sistematik izleme ve raporlama faaliyetleri yürütüyoruz.

Siz de yaşanan nefret suçlarının görünürlüğünü artırmaya destek olabilirsiniz! Bunun için mağduru, tanığı ya da haberdar olduğunuz din, inanç veya inançsızlık temelli nefret suçlarını bize bildirim formu ile iletebilirsiniz. Formu kullanmadan bildirimde bulunmak isterseniz bize ft@nhc.no adresinden ulaşabilirsiniz.[1]

Din, inanç veya inançsızlık temelli nefret suçları bildirim formu

Çoğu kişi nefret suçlarını ihbar edip bildirmediği için bu suçlar çoğu zaman yeterince görünür olmuyor ve cezasız kalıyor. Bu suçların gerçek boyutunun ortaya çıkabilmesi için sizlerden gelecek destek çok önemli!

Bu süreçte raporlanan veriler hem ulusal ve uluslararası insan hakları izleme mekanizmalarıyla paylaşılarak önemli bir savunuculuk aracı olarak kullanılacak hem de yaygınlaştırılarak toplumsal farkındalığı güçlendirmeye katkı sunacak.

Katkılarınız için çok teşekkürler!

Raporlamaya veya bildirim formuna dair herhangi bir yorumunuz, eleştiriniz ve sorunuz olursa dilediğiniz zaman bizimle ft@nhc.no adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Nefret suçlarının görünürlüğüne katkı sunmak için, bu suçların daha fazla raporlanmasını amaçlayan “Din, İnanç veya İnançsızlık Temelli Nefret Suçları Bildirim Rehberi”ni yaygınlaştırabilirsiniz!

REHBER İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN

İnanç Özgürlüğü Girişimi olarak nefret suçlarıyla ilgili neler yaptık?


[1] İnanç Özgürlüğü Girişimi olarak kişisel bilgilerinizin hiçbir şekilde üçüncü şahıslarla paylaşılmayacağını taahhüt ederiz. Bildirimini yaptığınız olaylarla ilgili detaylar tamamen anonim bir şekilde, kişisel verilerin gizliliğini ihlal etmeyecek şekilde kullanılacaktır.

İnanç Özgürlüğü Girişimi Projesi European Endowment for Democracy (EED) desteğiyle yürütülmektedir. Proje çalışmaları EED’nin resmi
görüşünü yansıtmaz, çalışmaların sorumluluğu yalnızca İnanç Özgürlüğü Girişimi’ne aittir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu