Çalışmalarİzleme Raporlarıİzleme ve Raporlama

Din veya inanç temelli nefret suçları bildirimi

2022 yılı için din, inanç veya inançsızlık temelli nefret suçlarıyla ilgili izleme yapmaya devam ediyoruz. Siz de nefret suçu bildirimlerinizi bize form aracılığıyla ulaştırabilirsiniz. 

Türkiye’de dinleri, inançları veya inançsızlıkları nedeniyle bireyleri hedef alan nefret suçları hala ciddi bir sorun olarak devam ediyor. Bu suçlar çoğu zaman cezasız kalıyor. Ayrıca, nefret suçu kayıtlarının yetersiz olması çoğu zaman mağdurların gerekli desteği almasını engelliyor.

İnanç Özgürlüğü Girişimi olarak yürüttüğümüz izleme çalışmaları din, inanç veya inançsızlık temelli nefret suçlarını da kapsıyor. Nefret suçlarıyla mücadele için bu suçların görünürlüğünü artırmak amacıyla, Türkiye’de Din veya İnanç Temelli Nefret Suçları 2020 ve Türkiye’de Din, İnanç veya İnançsızlık Temelli Nefret Suçları 2021 raporlarını yayımladık. Ayrıca Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı-Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi’ne (AGİT/DKİHB) bildirimler gönderdik ve bunlar 2019 ile 2020 raporlarında yayımlandı.

Pek çok boyutu bulunan nefret saldırıların ortadan kaldırılması için din, inanç veya inançsızlık temelli nefret suçlarının izlenip raporlanmasına ve etkili bir şekilde soruşturulmasına, zarara ilişkin tazmin ve önlenmesine yönelik bütünsel bir yaklaşıma ve din veya inanç toplulukları ve sivil toplum kuruluşları arasında iş birliğiyle yürütülecek çalışmalara ihtiyaç duyuluyor. Bu yüzden, din veya inanç toplulukları ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliği içinde, 2022 yılı için de din veya inanç temelli nefret suçlarıyla ilgili izleme yapmaya devam ediyoruz. Bu süreçte raporlanan veriler hem uluslararası insan hakları izleme mekanizmalarıyla paylaşılarak önemli bir savunuculuk aracı olarak kullanılacak hem de yaygınlaştırılarak toplumsal farkındalığı güçlendirmeye katkı sunacak.

İzleme ve raporlama çalışmamızı geliştirerek yaşanan nefret suçlarının görünürlüğü artırabilmek için, din veya inanç toplulukları ve sivil toplumdan gelecek bilgiler öneme sahip.

Sizler de haberdar olduğunuz din veya inanç topluluklarını hedef alan nefret suçlarıyla ilgili detayları bize hazırladığımız form aracılığıyla iletebilirsiniz. Katkınız bizim için çok önemli. Din, inanç veya inançsızlık temelli nefret suçu bildirim formu: http://bit.ly/nefret-sucu-bildirim    

Formu kullanmadan da bildirimde bulunmak isterseniz bize e-posta yazarak ulaşabilirsiniz.

İnanç Özgürlüğü Girişimi olarak kişisel bilgilerinizin hiçbir şekilde üçüncü şahıslarla paylaşılmayacağını taahhüt ederiz. Bildirimini yaptığınız olaylarla ilgili detaylar tamamen anonim bir şekilde, kişisel verilerin gizliliğini ihlal etmeyecek şekilde kullanılacaktır.

Katkılarınız için çok teşekkür ederiz.

Raporlamaya veya bildirim formuna dair herhangi bir yorumunuz, eleştiriniz ve sorunuz olursa dilediğiniz zaman bizimle ft@nhc.no adresinden iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Back to top button