ÇalışmalarEtkinlikler

İÖG’den Strazburg’a savunuculuk ziyareti

İnanç Özgürlüğü Girişimi olarak 9-10 Nisan 2024 tarihleri arasında Strazburg’a bir savunuculuk ziyareti yaptık. Bu bağlamda, Avrupa Konseyi’nin ilgili organlarına Türkiye’deki düşünce, vicdan ve din özgürlüğü ve nefret suçlarına ilişkin gelişmeler hakkında bilgi verdik.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararlarının İcrası Dairesi ile yapılan toplantıda, İzzettin Doğan ve Diğerleri ile Mansur Yalçın ve Diğerleri davaları başta olmak üzere, din veya inanç özgürlüğü davalarını değerlendirdik. Ayrıca, Haziran 2024’te yapılacak Bakanlar Komitesi toplantısında ele alınacak davalara ilişkin gelişmeler ve Hükümet tarafından kısa bir süre önce gönderilen eylem planındaki adımlar hakkında bilgi verdik.

İnanç Özgürlüğü Girişimi koordinatörü Mine Yıldırım ayrıca Parlamenterler Meclisi Eşitlik ve Ayrımcılık Yasağı Komitesi, Irkçılığa ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu ve Avrupa Uygulama Ağı ile de görüştü.

İnanç Özgürlüğü Girişimi, Avrupa Konseyi organlarını Türkiye’deki düşünce, vicdan ve din özgürlüğü hakkına ilişkin gelişmeler ve ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının infazı konusunda bilgilendiren, 9.2 Sayılı Kural çerçevesinde bildirimler sunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu