Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Kitap açılımı Alevileri mutlu etmedi / The Book Opening did not make the Alevi happy

Alevi Haber Ajansı, 09.09.2011

Summary in English below.

Yeni ders yılında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarında Alevilik de yer alacak. Aleviliğin ders kitaplarına girmesi bazı Alevi örgütleri tarafından yasak savma olarak değerlendirilirken bazı örgütler tarafından tarihi bir adım olarak yorumlandı.

Alevi çalıştaylarında alınan karar uyarınca hazırlanan yeni ders kitapları ilköğretim 4. sınıftan lise son sınıfa kadar okutulacak. 7. sınıfa kadar olan kitaplarda, Aleviliğe ilişkin çok fazla bilgi verilmezken İslam tarihinde Hz. Ali’nin yeri ve cesareti konu ediliyor. 7. sınıf kitabında ise “Oruç İbadeti” ünitesine Alevi “Muharrem Orucu” konusu da eklendi. Caferilik ve Nusayrilik konularını da içeren kitapta Aleviler, “Hz. Ali’yi seven, sayan ve ona taraftar olan kişi” olarak tanımlanıyor. Alevilerin Allah’ın birliğine inandığı, Hz.Muhammed’i son peygamber olarak kabul ettiği, kutsal kitaplarının Kur’an-ı Kerimolduğu, Hz.Muhammed’i ve onun ehl-i beytini seven Müslümanlar oldukları bilgisine yer veriliyor.

Alevilik konusunun ders kitaplarına girmesi Alevi örgütleri tarafından farklı şekillerde yorumlandı:

Selahattin Özel (Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı): Kitapta Aleviler “Hz. Ali’yi seven, sayan ve ona taraftar olanlar” olarak tanımlanıyor. Başbakan da ‘Ben sizden daha fazla Ali’yi seviyorum’ diyor. O zaman Başbakan bizden daha Alevi. Aleviliğin tanımı bile bu konuyu nasıl sulandırdıklarının göstergesi. AİHM kararlarını by-pass etmek için yapıldı.

Murtaza Demir (Pir Sultan Abdal Vakfı Kurucu Genel Başkanı, Yazar): Hem, ‘Bakın Aleviliği ders kitaplarına koyduk, daha ne istiyorsunuz’ demek için hem de AB’nin taleplerini karşılamak için bunu yaptılar. Yasak savmaktan başka bir şey değil.

Fermani Altun (Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı): 85 yıldır yasaklanan Alevilik ilk defa ders kitaplarına giriyor. Bu olumlu bir gelişme, tarihi bir adım. Alevilerin taleplerinin karşılanması için bunlar yetmez. Diyanet’in de yeniden yapılandırılması ve zorunlu din derslerinin kaldırılması gerekiyor.

Doğan Bermek (Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı): Kitapların içeriğini bilmiyoruz. İnceledikten sonra sağlıklı bir değerlendirme yapabiliriz ancak olumlu bir adım.

Summary

In the 2011/2012 school term Alevi faith will be included in the Religious Culture and Ethics books (RCE).  Some Alevi organizations consider the inclusion as trying to by-pass the ECtHR judgment that obligates Turkey to offer exemption or design the lessons  in a way to have objective and pluralistic content (Hasan and Eylem Zengin v. Turkey) while others consider it a historical move. 

_________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu