Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Aşure Günü Avusturya’da Alevi çocuklar için resmi tatil / Ashura Day official holiday for Alevi children in Austria

02.12.2011 Alevi Vakıfları Federasyonu Basın Bildirisi

Summary in English below.

Değerli kamuoyumuz,

Avusturya hükümeti Federal Eğitim Bakanlığı, Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin ve yakınlarının Kerbela’da Emeviler tarafından katledildiği Muharrem Ayı’nın, Aşure gününü Alevi çocuklar için resmi tatil olarak ilan etti.

Avusturya Alevi İslam İnanç Toplumu’nun bu başarısını candan kutluyoruz.

Avusturya hükümetinin inanç özgürlükleri konusunda gösterdiği duyarlılığı kutluyor ve Avusturya’da yaşayan Alevi kardeşlerimiz adına da kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

21. yüzyılda çağdaş ve demokratik olmanın en vazgeçilmez koşullarından birisinin İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ olduğunu, temel insan hakları konusunda pek duyarlı olduğunu sık sık tekrar etmekte olan hükümetimize tekrar hatırlatmayı bir borç biliyoruz.

Saygılarımızla duyururuz.

Summary

Press Release of the Federation of Alevi Foundations

The Federation of Alevi Foundations issued a press release announcing that the Austrian Government Federal Ministry of Education has declared the Ashura Day (iognet- this is the last day of mourning for massacre of Hz. Husein who is the grandson of Hz. Muhammed) an official holiday for Alevi children. We congratulate the Austrian government for the sensitivity they have shown in protecting freedom of belief… We would like to remind out government that repeatedly states that they are highly sensitive about fundamental human rights that freedom of belief is one of the essential requirement of the 21st century.

_____________________________________________________________________________________________

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu