Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Gazi’deki Başörtü Krizi Belgelendi / Headscarf Crises in Gazi University Documented

Yeni Akit, 28.11.2011

Summary in English below.

Geçtiğimiz hafta Gazi Üniversitesi (G.Ü.) Meslek Eğitim Fakültesi’nde başörtülü öğrencilerin yaşadığı problemlerle ilgili haberimiz üzerine; Fakülte Dekanlığı gazetemize yaptığı açıklamada, başörtülü öğrencilerin derslere problemsiz girebildiklerini iddia etmişti. Ancak belgeler, durumun hiç de öyle olmadığını ortaya koyuyor. Geçtiğimiz yıl derslere başörtülü girdikleri için fakülte ile mahkemelik duruma gelen öğrenciler son çare olarak konuyu gazetemize bildirdiklerini kaydettiler.

Başörtülü olduğu için Fakültede yaşadığı sıkıntıları Yeni Akit’e anlatan A. Gündüz, “Geçen sene başörtülü olarak derslere ve imtihanlara katıldığımız için hakkımızda tutanak tutan hocalar oldu. Hatta bunlar arasında her hafta tutanak tutanlar var. Bu yüzden okul 3 kere savunma istedi benden. Sınavlarla ilgili olarak açılan soruşturma sonucu uyarı cezası aldım. Ben de cezayı hak etmediğimi düşündüğüm için konuyu mahkemeye taşıdım. Mahkeme henüz tarafıma bir sonuç kağıdı göndermedi. Bazı hocalar ise tutanak bile tutmadan sınavdan çıkarmaya kalkışıyor. Bununla ilgili dekanlığa dilekçe verdim. Ancak sorunlar bir türlü bitmiyor. Derste ve sınav öncesinde gözetmenlerin hakaretlerine maruz kalıyoruz” dedi.

Gündüz, geçtiğimiz dönem Mayıs 2011’de araştırma görevlisi Zeynep Dere’nin gözetmen olarak girdiği sınavlarda Dere tarafından sınavlar öncesinde hakarete maruz kaldıklarını anlattı.

Gündüz, Dere’nin bir sınavda kendisine sınav kağıdı bile vermediğini ve kendisinin, diğer sınıfın gözetmeninden sınav kağıdı alarak sınava başlayabildiğini dile getirdi. Gündüz, “Olaylarla ilgili dekanlığa yazılı olarak yaşananları bildirdim.

Bu şekilde devam etmesi durumunda sorunu YÖK’e, Başbakanlığa ve Cumhurbaşkanlığı’na kadar yazacağımı söyledim; ama değişen bir şey olmadı. Son olarak anaokulunda yaşanan olayın ardından kamuoyuyla paylaşmak istedim” diye konuştu.

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

Following the news in Yeni Akit  on the problems experienced by the students who wear the headscarf in Gazi University, the Dean of the Faculty of Professional Education informed our newspaper that students participated in classes without any difficulty. Documents however demonstrate that that is not the case. A. Gündüz a student at Gazi University told Yeni Akit that she was given a warning for taking exams wearing the headscarf. She also said that before the exams they are verbally humiliated by the supervisors.  

______________________________________________________________________________________________

Related Articles

Back to top button