Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Cami ve kilise yaptırana vergi indirimi / Tax reduction for those building a mosque or church

28.04.2012, Samanyolu

Summary in English below.

Yabancı sermayeye özel destek, İstanbul Finans Merkezine özel düzenleme içeren tasarıdan, cami, kilise ve havra gibi ibadethane yaptıranlar ve buralara bağışta bulunanlara vergi indirimi çıktı. Yapılan yardım gelir vergisinden muaf olacak. İçki ve sigaraya otomatik zam gelecek.

“Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tasarıya” göre, tütün ve tütün ürünleri üzerinden alınan verginin hesaplanmasında yöntem değişikliğine gidiliyor. Buna göre, Maliye Bakanlığı’nın önerisiyle Bakanlar Kurulu’nca yapılan vergi artışı yeni dönemde enflasyona bağlı olarak 6 ayda bir otomatik yapılacak. Böylece sigaradan alınan vergi, ocak ve temmuz ayında, enflasyonun açıklandığı gün otomatik olarak yansıtılacak.

Üretici Fiyat Endeksindeki (ÜFE) 6 aylık artış, tiryaki vergisinin artış oranı olacak. Tasarıya göre, Gelir Vergisi Kanunu’nda da bazı değişiklikler yapılacak. Buna göre okul, sağlık tesisi, yurt, huzurevi, rehabilitasyon merkezi yaptıranlar gibi cami, kilise, havra gibi ibadethane yaptıranlar ya da buralara ayni ve nakdi bağışta bulunanlar da, bağışları miktarında gelir vergisinden indirebilecekler. Yine aynı madde ile Kızılay’da olduğu gibi Yeşilay’a makbuz karşılığı yapılan nakdi yardımlar da vergi indiriminden yararlanabilecek.

Habere ulaşmak için.

Summary

A new legislative proposal makes its possible for those who build of mosques, churches or sinagogs and those who make donations for such buildings to deduct the amount of their donation from income tax. The exemption extends to those who build schools, medical facilities, dormitories, rehabilitation centers, as well as worship places.

________________________________________________________________________________________

Related Articles

Back to top button