Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

CHP, Aşure gününün resmi tatil olması teklifinde bulundu / CHP gave a proposal for the Alevi “Ashura” festival to become a national holiday

26.11.2011, Alevi Haber Ajansı

Summary in English below.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, Muharrem Ayı’nın 10’ncu gününün resmi tatil yapılması için kanun teklifi verdi. Teklif yasalaşırsa, Muharrem Ayı’nın 10’ncu günü resmi daire ve kuruluşlar tatil edilecek.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, TBMM Başkanlığı’na, Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’da Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi verdi. Özgündüz, teklifin gerekçesinde, Kerbela Olayı’nın yaşandığı ay olan Hicri takvime göre Muharrem Ayı ile Muharrem Ayı’nın 10’ncu günü olan “Aşura Günü”nün özel bir öneme sahip olduğuna işaret ederek, şöyle dedi:

“Muharrem Ayı’nda ülkemizde yaşayan özellikle milyonlarca Alevi, Caferi, Nusayri, Bektaşi ve Mevleviler Kerbela Olayı’nı anmak amacıyla geçmişten beri çeşitli etkinlikler düzenlemekte ve Muharrem Ayı’nın 10’uncu günü, yani Aşura Günü’nde, bu yurttaşlarımız en sevdiklerini, en yakınlarını kaybetmiş gibi o günün anlamına uygun olarak ‘matem’e bürünerek; günlük faaliyetlerini bırakıp İmam Hüseyin ve yakınlarını anmak amacıyla çeşitli merasimler yaparlar.

Muharrem Ayı’nda bahsi geçen inanç mensupları Matem Orucu tutmaktadırlar. Dolayısıyla Hicri takvime göre Muharrem Ayı’nın 10’uncu gününün resmi olarak tatil ilân edilmesi o günü gereği gibi yaşamak isteyen milyonlarca yurttaşımızın isteğini yerine getirecektir.”

Teklif ile Muharrem Ayı’nın 10’ncu gününün tatil yapılması amaçlanıyor. Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’un 2’nci maddesinin C fıkrası, “1 Ocak günü yılbaşı tatili, 1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günü tatili ve her yıl Hicri takvime göre Muharrem Ayının 10’uncu günü Aşura Günü tatilidir” şeklinde değiştiriliyor. Teklif yasalaşırsa, Muharrem Ayının 10’uncu günü resmi daire ve kuruluşlar tatil edilecek.

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

CHP Istanbul MP Ali Özgündüz, proposed law for the recognition of the 10th Day of Mourning of Muharram (observed by Shia Muslims and Alevis in Turkey) as a national holiday. On the 10th Day of Muharram the the Mourning reaches its climax and Alevis set aside daily activities and dedicate the day to remember Imam Hussein and participate in religious rituals. Özgündüz said that Alevi citizens can have the day free if it becomes a national holiday. This would require a change in the Law on National Holidays and General Holidays Article 2 (c).

______________________________________________________________________________________________

Related Articles

Back to top button