Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

CHP İlgilenmiyor, Aleviler CHP’yi Koruyor / CHP not interested, Alevis protect CHP

29.03.2012, Bianet

Summary in English below.

Yeşilkent Pirsultan Cemevi’ne Belediye zabıta ekipleri yine saldırdı; birçok kişi darp edildi.

Cumhuriyet Halk Partili (CHP)  Avcılar Belediyesi’ne bağlı Yeşilkent Mahallesi’nde sekiz yıl önce temeli atılan cemevinin inşaatı bugüne kadar tamamlanmadı. Mahalle sakini Deniz Türkmenoğlu,  cemevinin açılışını CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci’nin  yaptığını ancak geçen sürede tek bir çivi bile çakılmadığını söyledi.

Bu yıl mahalleli dernek kurarak Belediye ile ortak şekilde inşaatın tamamlamasını istedi. Ancak Belediye’den binanın cemevi değil kültür merkezi yapılacağı yanıtı alındı.

Mahalleli, Belediye Başkanı’nın kendilerine inançlarını yaşayabilecekleri cemevi yapma sözü verdiğini hatırlattı.

Başkan ile anlaşma sağlanmayınca, mahalleli kendi imkanlarıyla inşaatı tamamladı. Binada aşure yapıp, cem yapmaya başladı. Ancak Belediye zabıtaları 18 Ocak’ta binanın tabelasını söktü; ardından binayı yıktı.

“Üç gün önce ‘çözeceğiz’ dediler yine saldırdılar”

Mahalleli, yeniden kendi imkanları ile inşaatı yaptı ve çeşitli sanatçıların da desteği ile etkinlikler düzenleyip cem yaptı.

Bir hafta önce yine cemevine Belediye zabıtaları girerek, içeride yer alan fotoğrafları yerlere attı. Türkmenoğlu, üç gün önce Belediye Başkan Yardımcısı ile görüştüklerini ve kendilerine mutlaka bir çözüm bulunacağını söylediğini aktardı.

Bu sabaha karşı ise yeniden zabıta ekipleri cemevine saldırdı. Türkmenoğlu, 100 kişilik ekibin saldırdığını olayı duyup cemevine gelen herkesin darp edildiğini üzerlerine gaz sıkıldığını söyledi. Cemevinde nöbet tutan üç kişinin ciddi şekilde darp edildiğini ve hastaneden rapor aldığını belirtti.

“CHP konuyla ilgilenmiyor”

Cemevindeki etkinliklere katılan ve baştan beri destek veren Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, bu süreçte hem Alevi kurumlarının hem de CHP’nin suçlu olduğunu söylüyor.

“Alevi örgütleri CHP’ye yeterli tepki göstermiyor; işin içinde CHP varsa ‘sessizce halledelim’ diyerek CHP’yi koruyorlar. Oysa ki bu zabıtalar, uluların, pirlerin Hacı Bektaş Veli’nin, Pir Sultan Abdal’ın fotoğraflarını yere attı.

“CHP ise Avcılar  Belediye Başkanı seçim öncesinde türbalı bir kadın afişi yaptırdığı için tepki çekince, başkan adına özür dilemişti. Şimdi ise aynı Başkan Alevilere bunu yapıyor ve CHP’den ses çıkmıyor; bu utanç verici bir şey. Vekiller bu konuyla ilgilenmiyor.”

CHP milletvekili Süleyman Çelebi, görüşmelerinin sürdüğünü söyledi.

CHP vekili Hüseyin Aygün  ise twitter’dan “Belediyenin yeniden cemevine saldırmasını protesto ediyorum. İbadet yerine saldırı asla kabul edilmez” dedi. (NV)

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

Yeşilkent Pirsultan Cemevi was attacked by municipal police. The construction of the cemevi had started eight years ago in the Avcılar Municipality (CHP- the Republican People’s Party) in Istanbul. This year the people in the neighborhood established an Association to support the building of the cemevi together with the municipality. The Municipality however said that the building would be a cultural centre and not a cemevi. 

The Chair of the Hubyar Alevi Kültür Derneği (Hubyar Alevi Cultural Association) Ali Kenanoğlu comments that in this process both Alevi organizations and the CHP are to blame. He said, “The Alevi organizations’ reaction to the CHP is not enough. If the CHP is involved they want to ‘settle things quietly’. But these municipal police officers have thrown on the the ground pictures of Alevi pirs, Haci Baktash Veli and Pir Sultan Abdal.”

________________________________________________________________________________________

Related Articles

Back to top button