Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Aleviler:Kimse Öteki Olmayacak / Alevis: No One Will Be Seen as the “Other”

Radikal, 8.10.2012

Summary in English below.

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Alevi Dernekleri Federasyonu tarafından örgütlenen ‘Laik ve demokratik Türkiye için eşit yurttaşlık mitinginde’ 10 binlerce kişi yürüdü. Ankara Tren Garı’nda buluşan kalabalık ‘Sivas’ın ışığı sönmeyecek’, ‘Yaşasın halkların kardeşliği’, ‘Susma haykır, savaşa hayır’ sloganları ile Sıhhıye Meydanı’na yürüdü. Mitinge birçok siyasi parti ve kitle örgütü destek verdi. Mitingde ‘Size söz 35 can, Sivas’ta dirilecek Pir Sultan’, ‘Cemevleri ucube değil, ibadethanedir’, ‘ Suriye halkı kardeştir, savaşa hayır’ pankartları açıldı. Son zamanlarda gündeme gelen ev işaretlemelerle ilgili olarak ‘Buradayız Aleviyiz, bizi de işaretleyin’ yazılı dövizler dikkat çekerken mitinge Arap Aleviler imzalı Arapça pankartla katılanlar oldu. Eyleme taraftar grupları da destek verdi. Platformdan yapılan anonsla alana 155 bin kişinin girdiği duyuruldu. Bu arada üzerini aratmak istemeyen bazı göstercilerle polis arasında ufak çaplı bir gerginlik yaşandı. Olay sonrası bir kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Miting Arif Sağ ve Musa Eroğlu konseriyle son buldu.

Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Hüsniye Takmaz, “Bu alanda bir araya gelen binlerle artık kimsenin öteki olmasına izin vermeyeceğimizi ilan ediThe rally, called the “Laik ve Demokratik Türkiye İçin Eşit Yurttaşlık Mitingi” (Equal citizenship demonstration for a secular and democratic Turkey), started in the morning, with Alevi protesters meeting at the Ankara train station and proceeding towards Sıhhiye at about 10:30 a.m. The protesters chanted slogans calling for justice in the Sivas massacre of 1993 in which 35 Alevis died, abolishing compulsory religion classes, giving Alevi houses of worship (cemevi) equal status as mosques as well as anti-war protests over Syria while voicing support for the people of Syria.yoruz” dedi. Mitingde kalabalığa seslenen Takmaz, eşit yurttaşlık için bir araya geldiklerini belirterek “İmam olmayacak 12 yaşındaki kız çocuklarını neden imam hatiplere yerleştirmek istiyorlar? Çünkü kendilerine militan yetiştirmek istiyorlar. Sünni kardeşlerimize sesleniyoruz. Çocuklarınızın bunların militanı olmasına izin vermeyin” dedi. Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel tarihten ders çıkarmayanların bedel ödeyerek öğreneceklerini belirterek Dersim’den özür dilemek zorunda kalan zihniyetin, bugün yaptıklarından da özür dilemek zorunda kalacağını söyledi. Özel, şöyle konuştu: “Ülkende demokratik sorunların hiçbirini çözmeyeceksin, işsizliği çözmeyeceksin Suriye’ye demokrasi götüreceğini iddia edeceksin. Buna kargalar bile güler Sayın Başbakan. Biz Aleviler ne Suriye ile ne İran ile neYunanistan ile ne de başka bir ülke ile savaş istiyoruz ve sevinerek görüyoruz ki mezhebi ne olursa olsun yurttaşlarımız da bu savaşı istemiyor.”
Haberin devamına ulaşmak için tıklayın.

Summary

Tens of thousands people came together in Ankara’s Sıhhiye Square on Sunday as part of a rally organized by the Alevi Bektaşi Federation and the Federation of Alevi Associations to voice their demands for equality.

The rally was called “Laik ve Demokratik Türkiye İçin Eşit Yurttaşlık Mitingi” (Equal citizenship demonstration for a secular and democratic Turkey). The protesters chanted slogans calling for justice in the Sivas massacre of 1993 in which 35 Alevis died, abolishing compulsory religion classes, abolishing the Presidency of Religious Affairs (the Diyanet) giving Alevi houses of worship (cemevi) equal status as mosques as well as anti-war protests over Syria while voicing support for the people of Syria.

______________________________________________________________________________________________

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu