Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Çankaya’da bir İlk / President Gül to host dinner with Alevi leaders- A First

26.11.2012, Milliyet

Summary in English below.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün Muharrem ayının son günü olması nedeniyle Alevi  kuruluşlarının temsilcilerine bir iftar verecek. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in de katılacağı yemeğe, Aleviler’i geniş ölçüde temsil eden ve “muhalif” kimliğiyle bilinen Alevi Bektaşi Federasyonu da (ABF) davet edildi. ABF Genel Başkanı Selahattin Özel, “Cumhurbaşkanı devleti temsil eder. Bu olumlu bir gelişmedir” dedi.

Muharrem Ayı nedeniyle, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ev sahipliğinde Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde ilk kez Muharrem iftarı yemeği verilecek. Cumhurbaşkanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Çankaya Köşkü’ndeki  iftara, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ile Alevi ve Caferi kesiminden temsilciler katılacak.  Muharrem orucunun özellikleri göz önünde bulundurularak hazırlanan menüde tatlı olarak konuklara aşure ikram edilecek.

Milliyet’e konuşan Özel, “Bize de davet geldi. Çok kalabalık bir liste olmayacak” dedi. Cumhurbaşkanı’nın davetinin önemli olduğunu vurgulayan Özel, “Cumhurbaşkanı devleti temsil eder. Başbakanlık’ın düzenlediği siyasi angajmandı. Bu olumlu bir gelişmedir. Cumhurbaşkanı 5 yıldızlı otelde yapsaydı kabul etmezdik. Çünkü bu bir matem orucu. Köşte düzenlemesi, mütevazı davranması olumlu oldu” dedi.  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Kemal Bülbül ise şunları söyledi:
“PSAKD olarak davet gelmedi. ABF bünyesinde değerlendirildiğimiz de söylenebilir ama ben görmezden gelme olarak kabul ediyorum. PSAKD kendi eylemi, söylemi olan bir kurum. Cumhurbaşkanı’nın bu davetini Alevilerle diyalog aramanın yolu olarak değerlendiriyoruz. Cumhurbaşkanının iyi niyet girişimi ve sorunları çözme niyeti olarak değerlendiriyoruz. Cumhurbaşkanı devleti birinci derecede temsil eder. Demek ki geç de olsa sorumluluk duyuluyor. Hükümetten gelse farklı algılardık ama Cumhurbaşkanı devleti temsil ediyor.”

Habere ulaşmak için tıklayınız.

Summary

President Abdullah Gül will host a fast-breaking dinner for the Muharrem fast performed by the Alevi community on Nov. 26.

Alevis enter a mourning period during the month of Muharrem to commemorate one of the leading figures in their faith, Imam Hüseyin. During this period they fast for 13 days, do not drink pure water and abstain from meat.

Religious Affairs Directorate head Mehmet Görmez; World Ehl-i Beyt Foundation head Fermani Altun;Alevi Associations Federation head Doğan Bermek; former parliamentary deputy Reha Çamuroğlu; Karacaahmet Sultan Solidarity Association head Muharrem Ercan; and Alevi Bektaşi Federation head Selahattin Özel, as well as representatives from the Alevi and Caferi (a Shiite sect of Islam) communities, attended to the dinner. This is the first time for the President to host such a dinner and it is welcomed by the Alevi community.

______________________________________________________________________________________________

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu