Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

İzmir’de cemevi devrimi / Cemevi (Alevi place of worship) Revolution in Izmir

Radikal, 10.08.2011
Please find Summary in English below.

İl Genel Meclisi’ne CHP‘li Elvan Çelen ve arkadaşları tarafından verilen ve kent sınırları içerisinde bulunan cemevlerinin bakım onarım, inşaat, elektrik, su, çöp ve atık su giderlerinin İzmir İl Özel İdaresi tarafından karşılanmasını öngören önerge hakkında, Hukuk, Plan ve Bütçe, Kültür ve Turizm ile Sosyal Hizmetler komisyonları tarafından gelen raporlar tartışıldı. Hukuk, Plan ve Bütçe, Kültür ve Turizm komisyonları tarafından hazırlanan ortak raporda, cemevlerinin de kültür merkezi statüsünde kabul edildiğinden dileyen cemevlerinin bu tür ihtiyaçlarının özel idareden karşılanmasında bir sakınca olmadığı ifade edildi. Sosyal Hizmetler Komisyonu’nun raporunda da, cemevlerinin bu tür ihtiyaçlarının özel idare bütçesinden ödenememesi durumunda, ihtiyacı olan vakıf, dernek gibi kurumlara yardım için, valinin yetkisinde bulunan ödenekten yararlanılabileceği dile getirildi. 

Komisyon raporları üzerine konuşan AK Partili Meclis Üyesi Mehmet İlkbahar, Meclis’in 2009 yılında cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi için temenni kararı aldığını hatırlatarak, “Biz Meclis olarak bir temenni kararı aldık. Ancak komisyon üyeleri sanki biz kesin bir karar almışız gibi rapor hazırlamışlar. Biz bu önergenin geri çekilmesini ve düzeltilmesini istiyoruz aksi halde ret oyu kullanacağız” dedi.

In Izmir Greater City Municipality  Grand Assembly, a proposal given by Elvan Celen and friends of the CHP, for the payment of the expenses of  maintenance, repair, building, electricity, water and waste of the cemevi in Izmir from the budget of Izmir City Special Administration was accepted with the votes of the CHP and MHP in favor and AK Party votes against.
(IOG’s Comment) The proposal does not amount to recognition of the cemevi as a place of worship. Instead justifies the coverage of the expenses by the state though the recognition of the cemevi as “cultural activity houses”.  Most Alevis in Turkey worship in cemevi, rather than mosques however these are not recognized by the state as places of worship.
______________________________________________________________________________________________

Related Articles

Back to top button