İnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Zirve Katliamının Beş Sanığına da Tahliye

Malatya’daki Zirve Yayınevi katliamı yedi yılda aydınlatılamayınca beş sanığı 6526 Sayılı Kanun uyarınca tahliye edildi.

Malatya’da Protestanlık misyoneri oldukları gerekçesiyle yaklaşık yedi yıldır önce  Alman Tilman Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel’i öldürmekten yargılanan beş sanık, “Özel yetkili mahkemelerin kaldırılması hakkında Terörle Mücadele Kanunun ve Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda değişiklikler yapan 6526 sayılı Yasa” uyarınca tahliye edildi.

Tutuklu sanıklar Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Salih Gürler, Hamit Çeker ve Cuma Özdemir 18 Nisan 2007 tarihinde Zirve Yayınevi’ne gelerek üç kişiyi öldürmekten yargılanıyorlardı.

Adli kontrol ve yurtdışı yasağı

Ancak dava yedi yılda sonuçlandırılamayınca tutuklulara tahliye kararı çıktı: Sanık avukatlarının, davanın görüldüğü Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sundukları tahliye taleplerini Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi değerlendirdi. Bu mahkeme, 6526 Sayılı Kanun uyarınca, adli kontrol ve yurdışına çıkış yasağı şartıyla tahliyeye karar verdi. Bunun üzerine beş tutuklu, dün cezaevinden çıktı.

Mart 2011’e kadar dokuz sanıkla süren yargılama, bu tarihten sonra Savcı Zekeriya Öz’ün İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı’yken yürüttüğü soruşturma sonunda 21 sanıklı bir davaya dönüştü. Cinayete doğrudan karıştıkları iddiasıyla yargılanan beş gence, cinayetlerin hazırlanması yönünden Emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve Emekli Albay Mehmet Ülger dahil 12 asker ve eski misyoner olduğu iddia edilen İ.Ç. de katıldı.

Üçer müebbet hapis istendi

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi savcısı, 19 Şubat 2010’da sunduğu esas hakkındaki mütalaasında, Günaydın’ın örgüt yöneticisi olmaktan,  Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker, Cuma Özdemir ve Salih Gürler’in de terör örgütü üyeliğinden üçerkez müebbet hapis cezasına çaprırılmalarını talep etmişti. Savcı, diğer sanıklar Mehmet Gökçe, Varol Bülent Aral, Kürşat Kocadağ ve Hüseyin Yelki’nin beraatlarını istedi.

Tolon’a da ağırlaştırılmış müebbet

Duruşma savcısı, 24 Şubat’ta da ikinci bir mütalaa sunarak, Mart 2011’de dosyaya dahil edilen Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Emekli Albay Mehmet Ülger, Binbaşı Haydar Yeşil, öğretim üyesi Ruhi Abat, Uzman Çavuş Mehmet Çolak, Astsubay Murat Göktürk, Astsubay Abdullah Atılgın, Varol Bülent Aral ve Hüseyin Yelki hakkında “darbeye teşebbüs”ten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, cinayete azmettirmekten üç kez, özgürlükten yoksun bırakmaktan da üç kez, yağmaya teşebbüsten de üç kez cezalandırma istedi. Üç sanık için örgüt üyeliğinden, bir sanık için de örgüte yardımdan ceza istendi. (EÖ)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu