ÇalışmalarEtkinlikler

“Din veya İnanç temelli nefret suçları – 2020 raporu” tanıtım toplantısına davetlisiniz!

İnanç Özgürlüğü Girişimi sizleri 21 Eylül Salı günü saat 19.30’da yapılacak, Türkiye’de Din veya İnanç Temelli Nefret Suçları – 2020 Raporu’nun bulgularının paylaşılacağı online tanıtım toplantısına davet ediyor. Etkinliğe kaydolmak için lütfen kayıt formunu doldurun.

Gün: 21 Eylül 2021, Salı
Saat:19.30-20.45

Etkinliğin dili Türkçe olacaktır.

Zoom üzerinden yapılacak etkinliğe 21 Eylül Salı,12.00’a kadar kayıt yaptırabilirsiniz. Kayıt için lütfen tıklayın.

Toplantı erişim linki etkinlikten önce gönderilecektir.

Toplantıda öncelikle, İnanç Özgürlüğü Girişimi Proje Koordinatörü Dr. Mine Yıldırım, 2020 yılında Türkiye’de yaşanan din veya inanç temelli nefret suçlarıyla ilgili yürütülen izleme çalışmasından elde edilen bulguları paylaşacak. Ardından, Protestan Kiliseler Birliği Genel Sekreteri Umut Şahin ve Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat ile nefret suçlarının din veya inanç grupları üzerindeki etkisini ve bu suçlarla mücadele yöntemlerini konuşacağız. Etkinliğin moderatörlüğünü ise İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Asuman Aytekin İnceoğlu üstlenecek.

Etkinlikle ilgili sorularınız için bize ft@nhc.no e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.


Dr. Mine Yıldırım, Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler (İngilizce) bölümünden mezun olduktan sonra İngiltere’de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde İnsan Hakları ve Medeni Özgürlükler alanında lisansüstü eğitimini tamamladı. Yıldırım, Finlandiya’da AAbo Akademi İnsan Hakları Enstitüsü’nde “Din veya İnanç Özgürlüğünün Kolektif Boyutu – Uluslararası Hukuk ve Türkiye Üzerine bir Vaka Çalışması” başlıklı teziyle doktora derecesini aldı. Ulusal ve uluslararası projelerde araştırmacı olarak yer alan Yıldırım, 2016 yılında inanç özgürlüğü alanındaki çalışmalarıyla Stefanus Prize ödülünü paylaştı. Ayrıca, din veya inanç özgürlüğü alanında çok sayıda yayını bulunuyor.
Umut Şahin, insan hakları ve inanç özgürlüğü konusunda duyarlılık sahibi olduğu için 2006 yılında Protestan Kiliseler Birliği Hukuk ve İnanç Özgürlüğü İzleme Kurulunda çalışmaya başladı. 2008 yılında Hukuk ve İnanç Özgürlüğü İzleme Kurulu Başkanlığına oybirliği ile seçildi. 2009 yılında Hukuk ve İnanç Özgürlüğü İzleme Kurulu Başkanlığı yanı sıra Protestan Kiliseler Birliği Genel Sekreterliğine oy birliği ile seçildi ve hala bu iki göreve devam ediyor. Ayrıca, İzmir Karataş Protestan Kilisesi’nin Pastörlüğünü (Ruhani Liderliği) eşi Derya Şahin ile sürdürüyor. Türkiye’de Protestan toplumunun yasal ve sosyal sorunlarının ortaya koyulması ve çözümü konusunda birçok araştırma ve çalışmalarda yer aldı.
Celal Fırat, İmam Rıza Ocağı dedelerinden ve eğitimini tamamladıktan sonra Alevi inanç kurumları içinde, Alevilik inancına ve Alevi toplumuna hizmet etme konusunda çalışmalar yürüttü. Alevilerin yaşadığı inançsal, sosyal, kültürel diğer tüm sorunlarla mücade ediyor. 1995 yılında Garip Dede Dergahı Gençlik Kolları, 2008 yılında Garip Dede Dergahı Yönetim Kurulu’na, 2020 Alevi Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu’na ve 2021 yılında Garip Dede Dergahı Vakfı Yönetim Kurulu’na seçildi. Birçok sivil toplum örgütü içinde yer alıyor ve daha özgür, daha adaletli ve daha demokratik bir ülke için Alevi toplumuyla birlikte çalışmaya devam ediyor.
Dr. Asuman Aytekin İnceoğlu, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, yüksek lisans ve doktora eğitimini Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku programında tamamladı. 1998 yılında, İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak akademik hayata adım attı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam ediyor. Uzlaşma, nefret suçları, mağdur hakları, göç hukuku, sanığın savunma hakkı, işkence, çocuk hakları ve kadına karşı şiddet konularında yürütülen uluslararası projelerde uzman olarak görev aldı. Ekonomik suçlar ve bankacılık suçları üzerine çalışmaları mevcut. İstanbul Barosu, Türk Ceza Hukuku Derneği ve Onarıcı Adalet İçin Avrupa Forumu (European Forum for Restorative Justice) üyesi.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu