Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Kızının okula başörtüsüyle alınmasını isteyen baba savcılığa başvurdu / Parent complains over headscarf

22.11.2011, internethaber.com

Summary in English below.

Kocaeli’de bir kişi ilköğretimde okuyan kızının okula başörtüsü ile alınmaması dolayısıyla İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü ve okul müdürü hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kocaeli Adliyesi önünde basın açıklaması yapan Abdülmecit Karaaslan, kızının okula başörtülü olarak gitmek istediğini fakat Nuh Çimento İlköğretim Okulu Müdürü Abdurrahman Öz ve İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezgin Çuhadar tarafından okula alınmadığını söyledi. Bir öğrencinin başörtüsü takması durumunda kamu hizmetini almasını engelleyen kişilerin suç işlediğini öne süren Karaaslan, ”Bu kişiler 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmalıdır. TCK’nın 112. maddesine göre hukuka aykırı bir şekilde öğrencilerin kamu binalarına girmesine mani olmak, anayasadaki genel özgürlüklerden eğitim hakkını engellemek suçtur. Dolayısıyla bu 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi gerektiren bir suçtur” dedi.

Okul müdürü ve ilçe milli eğitim müdürünün zor kullanarak öğrencinin eğitim hakkını elinden aldığını iddia eden Karaaslan açıklamasını şu sözlerle sürdürdüı: ”Ülkemiz İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, Avrupa Temel Haklar Bildirgesi, Avrupa Sosyal Şartı gibi üst hukuk belgelerine imza atmıştır. Kanun uygulayıcıları yasaların uygulanmasında bu belgelere göre hareket etmek zorundadırlar. Maalesef sırf bazı siyasi korkular ve mahkemelerdeki mücadele sürecini göze alamadıklarından, haklarımızı daha baştan adil olmayan bir şekilde engellemektedir.”

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

A parent in Kocaeli, complained to the public prosecutor that his daughter- primary school student- was not allowed to enter school because she wears the headscarf. The father, Abdülmecit Karaaslan, made a statement in front of the Kocaeli Courthouse said that not allowing the student to benefit from public service because of the headscarf constituted a crime according to Turkish Criminal Law Article 112. He added that his daughter was denied the right to education.

______________________________________________________________________________________________

 

 

Related Articles

Back to top button