Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Borusan’dan başörtüsü özrü / Headscarf Apology from Borusan

03.01.2012, Zaman

Summary in English below.

BMW, Mini ve Land Rover markalarını temsil eden Borusan Holding’in başörtülüye ayrımcılık yaptığı tartışmalarının ardından şirketten dün özür açıklaması geldi.

Grubun üst yöneticisi Agah Uğur, bazı yöneticilerinin grubun tasvip etmediği görüşleri bulunduğunu belirterek, “Bu, meslekî bir hatadır. Hangi dil, din, ırk, inanç, giyim ve yaşam tarzında olursa olsun tüm vatandaşlarımızdan içtenlikle özür dileriz.” dedi. Uğur, tartışılan sponsorluk iptalinin ise başörtüsüyle ilgisinin bulunmadığını savundu.

Yeni Şafak gazetesinin geçen hafta ‘Başörtülü binince BMW bozuluyor’ manşetiyle başlayan ve ’28 Şubat dönemindeki gibi başörtülü ayrımcılığı yeniden mi hortluyor?’ sorusunu gündeme getiren tartışmalar, Borusan Holding’in özür dilemesiyle son buldu. Borusan Holding, haberin ilk yayımlandığı gün yaptığı yazılı açıklamada, başörtüsüne yönelik bir tavırları olmadığını ancak marka müdürlerinin haddini aşan ifadeler kullandığını kabul etmişti. Ancak özellikle sosyal medyada konuyla ilgili yorumların devam etmesi üzerine Borusan, önceki gün de gazetelere tam sayfa özür ilanı vermişti. Holding’in CEO’su Agah Uğur ve Borusan Otomotiv Üst Yöneticisi Eşref Biryıldız, dün de İstinye’de yaptıkları bir basın toplantısında geçen yıl nisan ayında başlayan bir sponsorluk görüşmesinin nasıl olup da ciddi bir yol kazasına dönüştüğünü samimi bir dille aktardı: “Yaşananları ‘mesleki bir hata’ olarak değerlendiriyoruz. Hangi dil, din, ırk, inanç, giyim ve yaşam tarzında olursa olsun tüm vatandaşlarımızdan içtenlikle özür dileriz.” Grup, benzer bir krizle karşılaşmamak için üst düzey yöneticilerden bayilere kadar bütün çalışanları kapsayan eğitim programı başlatacak. Biryıldız’ın ifadeleri ile krizde ‘haddi aşan ve grubun görüşünü yansıtmaktan uzak’ beyanat veren Mini marka müdürü Hakan Bayülgen de 30 Aralık 2011 itibarıyla istifa etti. Krize yol açan sponsorluk görüşmelerinin odağında yer alan rallici Burcu Çetinkaya’nın halen sessizliğini koruması ise dikkat çekiyor.

Haberin devamını için tıklayın.

Summary

Following discussions on alleged discrimination by Borusan (representing BMW, Mini Cooper and Land Rover)  based on the headscarf, an executive manager of the Group Agah Ugur made a statement saying that “this is a professional mistake. We sincerely apologize from all our citizens regardless of their language, religion, race, belief, clothing and life style.” Last week the daily Yeni Şafak had reported that a sponsorship contract had been canceled as a result of an interview with pilot Çetinkaya that was conducted by a journalist wearing the headscarf for Kanal 24. The Mini Brand Manager made a statement saying that the brand must be neutral toward religions and headscarf, hence the headscarf may have a negative effect on the brand. Amidst discussion on whether it was a discrimination or just a budgetary measure (which went on in the social media), Borusan made a statement saying that the Brand Manager  exceeded his authority in his statements and had resigned as of December 30.  

________________________________________________________________________________________

 

Related Articles

Back to top button