Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Haydi, Kızlar Başörtülü Olarak Okula! / Girls to School with Headscarves!

ILKHA, 13.09.2011

Summary in English below.

Mustazaflar ile Dayanışma Derneği’nin (Mustazaf Der) Türkiye genelinde başlatmış olduğu “Tesettür Seferberliği” kampanyası okulların açılmasına kısa bir süre kalmasıyla yeni bir sürece girdi. Bu anlamda Mustazaf Der okullarda başörtüsünün önündeki yasal olmayan engellerin kaldırılması için, “Müslüman halkımızdan kız çocuklarını okulla başörtüsü ile göndermesi” çağrısında bulundu. Diyarbakır Mustazaf Der Şubesi de bir açıklama yaparak genel merkezlerinin yaptığı çağrıya destek verdiklerini açıkladı.

İlköğretimlerde Başörtüsü Önünde Herhangi Bir Hukuki Engel Yok 
Mustazaf Der Diyarbakır Şube Başkanı Nuri Güler yaptığı açılamada, başörtüsünün, Allah’ın bir emri olduğu için bu hassasiyeti gösterdiklerini belirterek, “Oruç nasıl farz ise, namaz nasıl farz ise Müslüman bir bayanın da örtünmesi fazdır. Müslüman halkımıza çağrımız kız çocuklarını başörtüsü ile okula göndermeleri ve bu alanda çocuklarını İslam ve başörtüsü bilinci ile yetiştirmeleridir.” İfadelerini kullandı.

Devamı.

Summary

The nationwide “Veiling Campaign”  started by Mustazaf-Der  enters a new phase with the beginning of the new school term. Mustazaf-Der called the “Muslim people to send their daughters to school wearing headscarves.” Head of the Diyarbakır branch of Mustazaf-Der Nuri Güler said in his statement that the obstacles to wearing the headscarf are not legitimate. He mentioned that last year a report was prepared by the Ministry of Education that found that the most important reason for parents not to send their daughters to school was the ban on wearing the headscarf. He called the government to free the use of the headscarf in all walks of life.

____________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu