Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Memur-Sen’den Kamuda Başörtüsü Talebi / Memur-Sen Makes Demands for the Use of Headscarf in Public Sector

04.11.2011, Haberciniz

Summary in English below.

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Manisa Şubesi Başkanı Yüksel Ülker, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan bayan memurların başörtüleri ile çalışabilmeleri için yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini bildirdi.

Ülker, yaptığı açıklamada, bayan memurların kamuda başörtüsü ile çalışabilmelerine dair yeni bir düzenleme yapılması ile ilgili talebin Kasım ayı içinde hükümetle toplu sözleşme masasına oturacak Memur-Sen tarafından gündeme getirileceğini bildirdi.

Bu talebin hükümet yetkilileri tarafından da kabul edilerek, bir an önce uygulamaya geçilmesini beklediklerini ifade eden Ülker, şöyle konuştu: “Memur-Sen’in hükümetle toplu sözleşme masasında dile getireceği talepler arasında kamu kurum ve kuruluşlarındaki bayan memurların başörtüsü ile çalışabilmelerine imkân tanıyan bir düzenleme de var. Başörtülü bayan memur arkadaşlarımızın yıllardır kanayan bir yarası durumunda olan başörtüsü ile kamuda çalışabilme konusunda bir somut adım atılmasını ümit ediyoruz.”

Hükümetin, başörtüsü ile görev yapılabilmesine imkân tanıyacak olan bu yasal düzenlemeyi bir an önce hayata geçirmesini beklediklerini anlatan Ülker, “Dini bir zorunluluk olan başörtüsü, başörtülü bayanların her şeyden önce kendi özgürlüğünü ilgilendiren, demokratik bir haktır. Bu hak artık görmezden gelinemez. Türkiye artık bu konuda havanda dövülen sularla vakit kaybedemez. 12 Eylül referandumu ile birlikte her türlü vesayete dur denildiği, yasakların kaldırıldığı, düşünce ve fikir hürriyetinin önünün açıldığı bir ortamda başörtüsünün hâla yasak olması son derece anlamsızdır. Başörtülü bayan memur arkadaşlarımızın hakkını savunan bizlerin, başörtülü bayan memur arkadaşlarımızın hakları kadar diğer bütün özgürlüklerin de savunucusu olduğumuzun bilinmesini istiyorum. Memur-Sen’in mazlumların başını yaslayabileceği güvenli bir kurum olduğunu da buradan açıkça ifade ediyorum.”

Devamı.

Summary

The Confederation of Unions of Civil Servants (Memur-Sen) made statement saying that there is a need to make necessary regulation to allow female civil servants working in the public sector to wear the headscarf at work. Memur-Sen intends to bring this demand to the table in November when they will meet with the representatives of the government for collective bargaining.

________________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu