Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Diyanet’in İlköğretim öğrencilerine Umre ibadeti meclise taşındı / Diyanet’s “Umre” project for primary school students

09.01.2012, Milliyet

Summary in English below.

Yazılı bir açıklama yapan CHP Istanbul Milletvekili İhsan Özkes, Diyanet’in öğrenciler için umre programı hazırlamasını değerlendirerek, şöyle dedi:

“Umre organizasyonunu seyahat acenteleri yapsa ve Diyanetle, Milli Eğitim bu işe müdahil olmasa, kimsenin diyeceği olmaz. Diyanet resmen kar amacı güden iktisadi bir teşebbüs haline gelmiştir ve her şeyin özelleştiği bir süreçte hac ve umreyi tekelinde tutmaktadır.

Diyanet, hac organizasyonundan ve umre turları düzenlemekten vazgeçmelidir. Bu işleri seyahat acenteleri yapmalıdır. Diyanet seyahat acentelerine din görevlisi vermelidir ve hac ve umrenin dini yönünü denetlemelidir. Umre ibadeti, ilköğretim öğrencilerinin kavrayabileceği bir ibadet değildir. Ömründe bir defa olsun bu ibadeti yapmak isteyip de imkânı olmayan milyonlarca yaşlı kimseye Diyanet’in aynı şartlarda hatta kârsız imkân sunması daha uygun olacaktır.”

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

İhsan Özkes,  MP of the Republican People’s Party (CHP), criticized the Diyanet project to organize tours to Muslim holy sites during winter school break. Özkes said that the Diyanet should leave these organizations to travel agencies and stop acting like a company motivated by profit. He said that the “umre” worship is not something that is suitable for primary school children.

______________________________________________________________________________________________

 

Related Articles

Back to top button