Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Diyanet Mogadişu’da 10.000 Kuran’ı Kerim Dağıttı / The Presidency of Religious Affairs Distributed 10,000 Quran in Mogodishu

Zaman, 21.11.2011

Summary in English below.

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın işbirliği ile Mogadişu’da halka ve yetimhanedeki çocuklara 10 bin Kuran-ı Kerim ve çok sayıda dini kitap dağıtıldı.

Mogadişu’da bulunan Türk Kızılayı, doktor, mühendis ve din görevlileri ile çeşitli yardım kuruluşlarının çalışanları, iç savaştan çıkan Somali halkının toparlanması için çalışmalarını sürdürüyor. Türklerin yaptığı sağlık ve eğitim çalışmaları ile gıda yardımları, Somali vatandaşları tarafından takdirle karşılanıyor.

Bu çalışmalar kapsamında Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın işbirliği ile Mogadişu’da bulunan din görevlileri, Somalililere 10 bin Kuran-ı Kerim dağıttı.

İslam Birliği Camisinde namaz çıkışında dağıtılan Kuran-ı Kerimleri alan Somalililer, Türk din görevlilerine teşekkür etti.

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından bastırılan Kuran-ı Kerim’ler, Mogadişu’da Türk Diyanet Vakfı’nın bakımını üstlendiği Hazreti Aişe Yetimhanesinde de çocuklara dağıtıldı. Dağıtım için yetimhane bahçesinde toplanan çocuklar, Tükçe ve Arapça ilahiler söyledi. Çocuklara birlik ve beraberlik konulu kitaplar da dağıtıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı Somali Program Koordinatörü Veysi Kaya AA muhabirine yaptığı açıklamada, 10 bin Kuran-ı Kerim dağıttıklarını, önümüzdeki günlerde 10 bin tane daha dağıtacaklarını söyledi. Somali halkının iç savaşın ardından zor günler yaşadığını ifade eden Kaya, çocuklara dağıtılan dini kitap ve yayınlarda kardeşlik, birlik ve beraberlik konularına yer verildiğini kaydetti. Kaya, amaçlarının, Somali halkına destek vermek ve dini inançlarına daha sıkı sarılmalarını sağlamak olduğunu belirtti.

Haberi okumak için tıklayın.

Summary

The Turkish Presidency of Religious Affairs and the Turkish Diyanet Foundation (Türkiye Diyanet Vakfı- TDV) have distributed 10,000 Quran and many other religious literature to the people in Mogadishu and children in the orphanage.

Turkish Red Crescent, doctors, engineers and religious personnel and a number of charity organizations are trying to help the people of Somali. Health and educational services are  much appreciated by the people. The TDV Somali Program Coordinator  Veysi Kaya said that the books distributed to children, who are staying in the Hz. Aisha orphanage, focus on brotherhood, unity. He added that their purpose is to support the Somali people and help them to embrace their religious beliefs more.

______________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu