Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Diyanet MEB’e sıçrama tahtası oldu / The Diyanet – Springboard to Ministry of Education

05.12.2011, farklıhaber8

Summary in English below.

AKP’nin iktidarda olduğu 9 yıl içinde Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) kurumlararası nakil yoluyla Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan bin 177 personel atandı. MEB’e nakil yoluyla atananların tümünün yüzde 20’sini Diyanet kökenli personelin oluşturması, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sıçrama tahtası olarak kullanıldığını gösterdi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar’ın soru önergesine verdiği yanıtta AKP’nin iktidarda olduğu 2002-2011 yılları arasında MEB’e kurumlararası nakil yoluyla atanan personelin atanmadan önceki kamu kurum ve kuruluşlarındaki görev dağılımını açıkladı. Dinçer’in açıkladığı verilere göre, toplam 5 bin 763 personel nakil yoluyla MEB’e atandı. MEB’e diğer kamu kurum ve kuruluşlarından en fazla yapılan atama genel seçimlerden bir yıl önce bin 536 olarak gerçekleşti. MEB’e en fazla atama bin 378 personel ile Sağlık Bakanlığı’ndan yapılırken, Diyanet İşleri Başkanlığı da toplam bin 177 personel ile MEB’e en fazla personelin atandığı ikinci kurum oldu.

Atanan her 5 kişiden 1’i Diyanet’ten

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan MEB’e atanan personel AKP iktidarında bakanlığa nakil aracılığıyla geçen personelin yüzde 20,4’ünü oluşturdu. Başka bir deyişle MEB’e kurumlararası yapılan her 5 nakilden biri Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapıldı. Bin 378 personelin geçiş yaptığı Sağlık Bakanlığı’nın yanı sıra 9 yıl içinde Başbakanlık’tan 33, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’ndan 26, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan 85, Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan 20, Dışişleri Bakanlığı’ndan 6, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’dan 12, Gençlik ve Spor Bakanlığı 54, İçişleri Bakanlığı 24, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 46, Maliye Bakanlığı 98, Milli Savunma Bakanlığı’ndan 92, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’ndan 76, Ulaştırma Bakanlığı’ndan 17 olmak üzere bin 967 personel MEB’e geçti.

Haberin devamını okumak için tıklayın.

Summary

Minister of Education Ömer Dinçer, in response to a question asked by CHP MP Gürkut Acar, said that since AKP has been in power (2002-2011), 1777 individuals were transferred from the Diyanet (Presidency of Religious Affairs) to the Ministry of Education (MoE). According to Cumhuriyet daily one of every 5 civil servant transferred to the  MoE came from the Diyanet. The figures show that the Diyanet is being used as a springboard to move to other position in the state structure.

______________________________________________________________________________________________

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu