Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

‘Dindar gençlik’ tartışmasına ‘mahalle’den de tepki geldi / Reactions to ‘Religious Youth’ Debate

08.02.2012, Radikal

Summary in English below.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, 31 Ocak Salı günü AK Parti  grup toplantısında sarf ettiği “Dindar bir nesil yetiştiriyoruz” açıklamasına muhafazakâr basında yazan kalemlerden art arda eleştiriler geldi. Zaman gazetesinin üç yazarı dün kendi köşelerinde tartışmaya dahil olarak Başbakan Erdoğan’ın’ın sözlerini eleştirdi.

‘Yetişmiş dindarları ne yaptın?’ 
Muhafazakâr kesimden ilk tepki yazar İhsan Eliaçık’tan gelmişti. Eliaçık, “Bırak dindar nesil yetiştirmeyi, yetişmişi ne yaptın, ondan haber ver. Mücahitler müteahhit oldu. Yeni evlerine giderken evlerindeki kitapları sahaflara satıyorlar” demişti. Erdoğan bu sözlere dünkü grup konuşmasında aynı sertlikle yanıt verdi: “Ne kadar zavallısın sen ya. Biz işi ehline veririz.”

Zaman yazarları eleştirdi 
Başbakan’ın sözlerine Zaman yazarlarından da eleştiriler geldi. Dünkü Zaman’da İhsan Dağı, ‘Devlet dindar yetiştirebilir mi?’ başlıklı yazısında şöyle diyordu: “Biliyoruz ki ‘yeni bir nesil’ yetiştirmek Türk siyasetinin en derin takıntısıdır. Takıntının ilham kaynağı da Kemalizm. Mesele sadece kendine benzer insanlar yetiştirmek de değil, kendine bağlı nesiller yetiştirmektir; sorgulamayan, eleştirmeyen, devletin her yaptığından bir hikmet arayan insanlar. ‘Aslında bu ülkede herkes biraz Kemalisttir’ derken su-i zanda bulunmuyoruz. Öyleyiz işte. Biz Kemalizm’den başka bir şey görmemişiz. Kürt’ün de, liberalin de, İslamcının da gözünü açtığında gördüğü ‘rakip’ Kemalizm olmuş. Dolayısıyla hepimiz öykünüyoruz Kemalizm’e biraz. (…) Demek ki insan biraz da mücadele ettiklerine benziyor. Yoksa Başbakan Erdoğan  nasıl olur da yıllarca mücadele ettiği Kemalist rejim gibi toplum mühendisliği yapmaya kalkabilir?
Bir de şu sorun var: Bizim çocuklarımızdan dindar bir nesil yetiştirecek olan bu devlet, sakın bu işi yüzüne gözüne bulaştırmasın. Malum, yıllardır yetiştirilen Kemalist-pozitivist nesiller AK Parti’yi iktidara getirdi. AK Parti’nin  dindar nesilleri acaba elli yıl sonra kimi başımıza getirir?”

‘Gölge etmesin yeter’ 
Mümtaz’er Türköne de dün aynı gazetede, ‘Devlet, dindar nesiller yetiştiremez’ başlıklı yazısında şöyle diyordu: “Devlet, elindeki gücü kullanarak, din ile toplumlar arasında aşılması güç duvarlar inşa ederek dinsizliği yayabilir. Toplumu dinsizleştirebilir. Ama din ile birey arasındaki sıcak ve samimî ilişkiye aracılık edemez. Dindar bir nesil yetiştiremez. Karşılamasına da gerek yok. Sadece gölge etmesin yeter. Toplum, bu ihtiyacı birkaç kez fazlasıyla karşılayacak potansiyele zaten sahip.”

Haberin devamı için tıklayın.

Summary

Prime Minister Erdoğan’s statement, “We want to raise a religious generation” at the AK Parti group assembly, on 31 January 2012 continues to be debated in the media. Zaman writers also joined the debate and criticized Erdoğan. Hasan Eliaçık said that the Prime Minister should stop raising a religious generation. In his column titled “Can the State Raise a Religious Generation?”, İhsan Dağı, said that the real issue is not to raise a religious generation but to raise a generation that is loyal to them.” A generation that does not question, criticize” he added. Mümtaz’er Türköne also joined the criticism by saying that,  the state cannot raise religious generations, it is enough that the state does not  create obstacles.

________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu