Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Bet-El Sinagogu: Hanuka Kutlaması / Hanukah Celebration at Bet-El Sinagog

28.12.2011, Şalom

Summary in English below.

25 Aralık Pazar günü Caddebostan Bet-El Sinagogu’nda Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın katılımıyla geleneksel Hanuka kutlaması gerçekleşti. Minix Anaokulu çocuklarının ve Caddebostan Talmud Tora çocuklarının gösterileri günü renklendirdi

Hanuka Bayramı geleneksel olarak bu yıl da Caddebostan Bet-El Sinagogu’nda kutlandı.

Cemaat Başkanı Sami Herman, Aşkenaz Cemaati Başkanı Binyamin Poluman, geçmiş dönem Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya, dernek kurum ve kuruluşların başkanlarının yanı sıra dindaşların hazır bulundukları kutlama hanukiyanın mumlarının yakılması ile başladı.

Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu Vakfı Başkanı Mayir Saranga yaptığı konuşmada, Hanuka Bayramı’nın öyküsünden çıkarılacak dersleri aktardı ve “Hanuka mumlarını her akşam yakarken bir yandan mucizelerin arkasında hep Tanrı’nın yer aldığını hatırlar, diğer yandan da yağın suya karışmadığı gibi Yahudilerin de hiçbir zaman değerlerini kaybetmeyeceklerini, asimilasyona karşı mücadelelerinin önceliklerin en başında yer alması gerektiğini anımsarız. Brandeis Üniversitesi’nden  Prof. Dr. Fishman, ‘Yahudi kimliğinin yaşanılan ülkenin ulusal kimliği ile dengeli bir şekilde korunabilmesi ve asimilasyonun önlenebilmesi için tek çözümün Yahudi kültürünün eğitim yolu ile gençlere aktarılması’ olduğunu savunmaktadır.

Bizler dünyanın neresinde olursak olalım, bizi biz yapan değerlerimizin çocuklarımıza da öğretilmesi için çaba gösteririz. Cemaat yönetiminde görev almak bu çabaları kurumsal olarak bir plan ve program çerçevesinde sürdürmek isteğimizin bir sonucudur.

Hemdat İsrael Sinagogu Vakfı Yönetim Kurulu olarak sinagoglarımızla, midraşlarımız, kütüphanemiz, mikvemiz, mutfağımız ve mezarlıklarımızla cemaat üyelerimize en iyi hizmeti, yüksek standartlarda vermeye çalışıyoruz. Bu hizmeti verirken cemaat üyelerimiz yararına vakıf, dernek ve kurumlarımız ile işbirliğine büyük önem veriyoruz” dedikten sonra vakıf çalışmalarını aktardı.

Haberin devamını okumak için tıklayın.

Summary

A traditional Hanukah celebration took place at the Caddebostan Bet-El Sinagog on 25 December 2011. The Chief Rabbi Rav İsak Haleva also participated in the celebration. Minix Preschool children and Caddebostan Talmud Tora kids joined in with colorful presentations. The Chair of the Kadıköy Hemdat Israel Sinagog Foundation Mayir Saranga made a speech saying that the only way to prevent assimilation is to  transmit the Jewish identity to the next generations.

________________________________________________________________________________________

 

Related Articles

Back to top button