Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Mersin İl Genel Meclisi Cem Evini İbadet Merkezi Kabul Etti / Mersin Provincial Assembly Accepts Cemevi as Worship Center

08.01.2012, Mersin Haber

Summary in English below.

Mersin İl Genel Meclisi, Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi’nin, cem evinin elektrik, bakım, onarım gibi giderlerinin İl Özel İdaresi bütçesinden karşılanması talebini oy birliğiyle kabul etti. İl Genel Meclisi bu kararla, Mersin Cemevi’ni ‘ibadethane’ olarak da kabul etmiş oldu.
Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Başkanı Suat Yıldız, 27 Ekim 2011 tarihinde, Yönetim Kurulu adına Mersin İl Genel Meclisi’ne dilekçe verdi. Dilekçede, Alevilerin ibadethanesi, inanç ve kültür merkezi olan cem evinin elektrik, su, personel, bakım, onarım gibi genel giderlerini sadece üye aidatları ve bağışlarla karşılamakta güçlük çektiklerini belirten Yıldız, bu giderlerin karşılanabilmesi için İl Özel İdaresi bütçesinden pay ayrılmasını talep etti.
Yıldız’ın talebi üzerine harekete geçen CHP Grup Başkanvekili Hüseyin Yıldırım ve MHP Grup Başkanvekili Fahrettin Kılınç, bir önerge hazırlayarak 1 Kasım 2011 tarihinde komisyona havale etti. İl Genel Meclisi Üyesi Yüksel Çelik’in başkanlığını yaptığı komisyonda, “2012 Yılı İl Özel İdaresi Bütçesi içerisinde bulunan Kültür ve Turizm bütçe kalemi içerisinde ayrılan ödeneğin, bir inanç ve ibadet yeri olan cem evinin bakım, onarım, elektrik ve genel giderlerinin İl Özel İdaresi bütçesinin ilgili kaleminden
karşılanması uygun görülmüştür” görüşünü kabul ederek, önergeyi İl Genel Meclisi’ne gönderdi.
İl Genel Meclisi’nin Halil Ünal başkanlığında yapılan toplantısında gündemin ilk sırasında görüşülen önerge, hiç tartışılmadan toplantıya katılan AK Parti, CHP, MHP ve BDP’li 58 üyenin tamamı tarafından oybirliği ile kabul edildi. Mersin Valiliği’ne gönderilen karar, Vali Hasan Basri Güzeloğlu tarafından onaylanırsa uygulamaya konulacak.
ALEVİLER KARARDAN ÇOK MEMNUN
Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Başkanı Suat Yıldız, verdikleri dilekçe üzerine alınan kararı değerlendirdi. 2011 Ekim ayında dilekçeyle İl Özel İdaresi’ne başvurduklarını belirten Yıldız, cem evinin Alevilerin ibadethanesi olduğunu, buranın elektrik, su, tamir, bakım gibi genel giderleri olduğunu, bu giderleri karşılamakta üye aidatları ve bağışların yetersiz olduğunu ifade ederek, bütçeden ödenek ayrılmasını istediklerini anlattı.
Summary
The Mersin Provincial General Assembly approved the request of the Mersin Branch of the Alevi Cultural Association for the payment of the electricity, maintenance, etc. costs of the cemevi (iog- Alevi place of worship) unanimously. The Alevis seem to be very pleased with this decision as donations are unable to cover the maintenance cost of the building. (iog- this decision does not mean that the cemevi has a place of worship status in law).
________________________________________________________________________________________

Related Articles

Back to top button