Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Davutoğlu Almanya’da Hıristiyan Türkleri ziyaret etti / Davutoğlu visits Christian Turks in Germay

04.12.2011, Doğan Haber Ajansı

Summary in English below.

Almanya temaslarını sürdüren Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Köln kentinde Antakya Arap Ortodoks Aziz Dimitrious Kilisesini, ardından da Kadim Süryani Cemaatine ait Mor Petrus ve Mor Pavlus Kilisesi’nde Hristiyan Türk vatandaşlarını ziyaret etti.

Bakan Davutoğlu, Süryani Cemaati mensuplarına hitaben, Mor Gabriel Manastırı konusunda art niyet aranmamasını isteyerek, orada yaşanan sorunun tamamen hukuki olduğunu söyledi. Mor Gabriel Manastırında bir el koyma elinden alma teşebbüsünün olmadığınım altını çizen Davutoğlu, Türkiye’de orman alanlarının anayasa koruması altında olduğunu, yaşananların tamamen bu çerçevede yaşandığını söyledi. Aynı durumun bir camide olması durumunda yine aynı şekilde hareket edileceğini belirten Ahmet Davutoğlu, manastırın halen kullanımda olduğunu ve ebediyete kadar da kullanılacağını ümit ettiğini belirtti.

Süryaniliğin kadim bir mezhep olduğunu kaydeden Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin Süryaniler için hiç eskimeyecek bir vatan olduğuna dikkati çekerek, Süryanilerden Türkçe’yi unutmamalarını istedi ve bundan sonra her gelen dışişleri bakanının kendilerini ziyaret edeceğini sözlerine ekledi. Davutoğlu konuşmasının ardından kiliseyi ziyaret ederek yetkililerden kilise hakkında bilgi aldı. Kiliseden ayrılan Davutoğlu daha sonra 2004 yılında Neonazi terör grubunun bombaladığı ve 22 kişinin yaralandığı Köln’deki Türk mahallesi olarak bilinen Keup caddesi esnafını ziyaret etmek için yola çıktı.

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

Turkish Minister of Foreign Affairs Ahmet Davutoğlu, who is in Germany on a state visit, visited the Antioch Arab Orthodox St. Dimitrious Church and Mor Petrus and Mor Pavlus Churches that belong to the Syriac community in Köln. Talking to the members of the Syriac community Davutoğlu said that the problems with Mor Gabriel Monastery in Turkey are entirely legal and one should not assume there is any ill will behind it. He aded that the Syriac people are an ancient people and that Turkey will always remain a homeland for them. He asked them not to forget the Turkish language.    

_____________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu