Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

‘Kimliğinde Hıristiyan yazıyor. Seninle mi uğraşacağız?’ / “It says ‘Christian’ in your ID. Do you we have to be bothered with you?”

10.02.2012, Radikal

Summary in English below.

Ermeni gazeteci Cevat Sinet, engelli kimliğini almak için gittiği Batman Valiliği’nde ‘Kimliğinde Hıristiyan yazıyor. Sen Batman Ermenisi misin? Seninle mi uğraşacağız? Bu özürlülerle kim uğraşacak’ sözlerini işitince hukuka başvurdu

Batman’da yaşayan Ermeni gazeteci Cevat Sinet, engelli kimliğini almak için gittiği Batman Valiliği Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde inancı, ırkı ve engeli olmasından dolayı aşağılandı. Sinet’in şikâyetlerine karşın memur hakkında dava açılmadı. Yaşadıklarını unutamadığını belirten Sinet, “Oradaki memur, ‘Kimliğinde Hıristiyan yazıyor. Sen Batman Ermenisi misin? Seninle mi uğraşacağız? Bu özürlülerle kim uğraşacak’ diye hakaretlerde bulundu. Yaptıkları çok ağırıma gitti. Yapabileceğim tek şey adalete sığınmaktı. Şikâyette bulundum ama mahkemeden lehime bir karar çıkmadı. Ben de AİHM’e başvurdum” dedi.

Batman’da yaşayan Ermeni gazeteci-yazar Cevat Sinet, 15 Eylül 2010’da engelli kimliğini almak için Batman Valiliği Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne gitti. Ancak görevli memur, Sinet’e etnik ve dinsel kimliği ile engelli olması nedeniyle hakaretlerde bulundu. Bunun üzerine Sinet, memur hakkında Batman Savcılığı’na başvurup şikâyetçi oldu. Ancak savcılık olayla ilgili takipsizlik kararı verdi. Midyat Ağır Ceza Mahkemesi de itirazı reddetti. Sinet ise, Türkiye’de yaşayan gayrimüslimlere karşı dini ayrımcılık yapıldığı, ırkçılıkla yaklaşıldığı ve engelli yurttaşa hakaret edildiği gerekçesiyle AİHM’e başvurdu.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, aradan 2 yıl geçmesine rağmen olayın şokunu halen üzerinden atamadığını ifade eden Cevat Sinet, “Görevli memurun yaptıkları çok ağırıma gitti. Yapabileceğim tek şey kalmıştı. O da adalete sığınmaktı. Şikâyette bulundum ama mahkemeden lehime bir karar çıkmadı. Ben de AİHM’e başvurdum. Bana hakaret eden kişi ve sistem ırkçılık yaptığı, dinimle alay ettiği ve özürlü olduğum için küçümsendiğimi göz önünde bulundurarak dava açtım.” dedi.(cumhuriyet)

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

Armenian journalist Cevat Sinet got an unexpected treatment when he went to the Batman Governorship to pick up his special ID for the disabled. The civil servant to whom Sinet applied said,  “Your ID says that you are a Christian. Are you Armenian from Batman? Do we have to be bothered with you? Who will deal with these disabled?” Sinet says that these words hurt him deeply. He filed a complaint with the Batman prosecutor’s office. However, his case was rejected. Now, two years after the incident he applied to the European Court of Human Rights. He said that he felt discriminated against because of his religion and insulted because of his disability. 

__________________________________________________________________________________________

 

 

Related Articles

Back to top button