Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Anne baba istiyorsa din eğitimi, çocuklara en mükemmel şekilde verilmeli / If parents want, religious education should be provided for children

07.03.2012, Zaman

Summary in English below.

Anamuhalefet lideri Kılıçdaroğlu, zorunlu eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran düzenleme konusunda hükü-mete “uzlaşalım” çağrısında bulundu. CHP lideri, eğitim konusunda hiçbir önyargısının olmadığını, annebabaların istemeleri halinde çocuklara din eğitiminin en güzel şekilde verilmesi gerektiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gelecek nesillere yön verecek olan eğitim yasalarının anayasadan bile çok daha önemli olduğunu, bu yüzden TBMM’de görüşmeleri devam eden yasa teklifinin uzlaşma içinde yasalaşması gerektiğini söyledi. “CHP grubunda, tüm Türkiye’nin önünde elimi uzatıyorum; gelin barış ve uzlaşma içinde yeni bir yasa yapalım.” çağrısında bulunan CHP lideri, partisinin eğitim konusunda hiçbir önyargısının olmadığını, çocuklara anne babaların istekleri çerçevesinde en güzel şekilde din eğitiminin de verilmesi gerektiğini vurguladı: “Eğer bu yasa teklifini ‘çocuklar din eğitimi alsın diye yaptık’ diyorsanız, niye saklıyorsunuz? Böyle bir niyetiniz varsa çıkıp söyleyin. Türkiye kapalı bir toplum olursa sağlıklı tartışamayız. Açık bir toplum olmak zorundadır. Anne babalar çocukları din eğitimi alsın istiyorsa, bu eğitim en mükemmel şekilde verilmeli. Bunu da tartışalım, niye korkuyoruz?”

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’ndaki konuşmasında Meclis gündeminde bulunan yeni eğitim sistemiyle ilgili kanun teklifini değerlendirdi. Eğitim konusunun iki siyasal partinin kutuplaşma alanı olmaktan çıkarılması gerektiğini anlatan CHP lideri, meseleye ‘ulusal sorun’ olarak bakılmasını ve herkesin bu konudaki sorumluluğunu yerine getirmesini istedi. CHP lideri, 7 çocuklu bir ailenin 4. çocuğu olduğunu, ablasının okula gitmediğini, ailede üniversiteye devam edip bitiren tek kişinin kendisi olduğunu bildirdi. Babasının ilkokul mezunu olduğunu, annesinin ise okuma-yazma bilmediğini aktardı.

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

Kemal Kılıçdaroğlu, the Head of the main opposition party (CHP), commented on the new Government proposal to make fundamental changes in national education. According to the bill, the previous eight year education requirement will be reorganized into a 4+4+4 system, broken down into the three categories of elementary, middle and high school. (iög- This proposal is seen by some as a way to allow female students (who wear the headscarf) the possibility of distance education after to first four years and possibility of opening middle sections of Imam Hatip Schools which provide Islamic education.) Kılıçdaroğlu said that he has no prejudices about education. He said that if the purpose is to ensure that children get religious instruction then the Government should be open about it. He said, “Turkey must be an open society. If parents want their children to have religious education, this education should be given in the most perfect way. Let’s discuss this, why are we afraid?”

_____________________________________________________________________________________________________

Related Articles

Back to top button