Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Akdamar’da çanlar ikinci kez çalındı / Bells ring for the second time in Akdamar

Radikal, 11.09.2011

Summary in English below.

Van Gölü’ndeki Akdamar Adası’nda bulunan ve 95 yıl aradan sonra ilk kez geçen yıl “Kutsal Haç Yortusu”nda ibadete açılan Akdamar Kilisesi’nde bu yıl ikinci ayin de gerçekleşti. Akdamar Kilisesi’nde saat 11.00’de başlayan ayin, saat 14.00’e sona erdi. 

Ayini yöneten Episkopos Sahag Maşalyan ayin sonrası teşekkür konuşması yaptı. Maşalyan barış ve kardeşlik mesajları verirken, “Buradan bir barış duası yapıyoruz. Bu güzel topraklar en çok bunu özlemiş olmalı” dedi. Maşalyan, bu toprakların insanların birbirlerini katletmesini izlediğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: 

”Bu topraklar Allah’ın evlatlarının birbirlerini katletmelerini izlemiş. Bu uçsuz bucaksız toprakların nasıl paylaşılamadığına tanıklık etmiş. Bu olumsuzlukları esefle izlemiş olmalı. Özel bir duayı çağrışıyoruz içimizde. Yerin göğün yaradanı, insanı yoktan var eden yüce rab, bizleri farklı din ve kavimlere ayırdı. Biz insanlar bu avantajı dezavantaja çevirerek birbirimizi öldürdük. Bu topraklar kana doydu. Kanlar deniz oldu. Kardeş kanı son bulsun. Bu topraklar en çok barışı özledi. Biz bu duamızı, Van Gölü’nün mavi sularına ve serin rüzgarına bırakıyoruz. Her yere ulaşsın diye. Van halkına hoşgörüsünden dolayı teşekkür ediyoruz. Bu mabedimizi size emanet ediyoruz.”

Devamı.

Summary

Akdamar church was opened for worship of the Armenian Apostolic community for the first time last year after 95 years. The second service was overseen by Bishop Sahad Masalyan on 11 September 2011 in Van, eastern Turkey. In his speech, Masalyan thanked for the possibility to worship in the church and offered a special prayer for peace. The building was restored in 2007 and opened as a museum.

____________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu