İnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Oyuncu Berna Laçin’e “Tweet” Davası

"Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan açılan davada oyuncu için 1 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara’nın Ankara’da istismara uğradıktan sonra öldürülmesi; 3,5 yaşındaki Leyla Aydemir Ağrı’da kaybolması ve cenazesinin 18 gün sonra bulunması üzerine sosyal medyada “idam cezası”nın geri getirilmesi kampanyasına karşı attığı bir tweet nedeniyle oyuncu Berna Laçin hakkında soruşturma açmıştı.

“Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçundan açılan davada oyuncu için 1 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

TIKLAYIN – Bu Saldırı İdama Karşı Olduğum İçin Yapılıyor

Savcılık soruşturma başlatmıştı

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar’ın imzasıyla 4 Temmuz’da yapılan açıklamada sanatçı hakkında ‘halkın dini değerlerini aşağılama’ suçundan soruşturma başlatıldığı ifadeleri yer alıyordu:

Yazılı açıklama şöyleydi:

“Berna Laçin adlı sanatçının ‘@bernalacin35’ adlı Twitter hesabından 03.07.2018 günü saat 13.00 civarında halkın dini değerlerini aşağılayıcı mahiyette yazı yayınladığının ve bu yazıya karşılık muhtelif sosyal medya sitelerinde yoğun tepkiler oluştuğunun tespiti üzerine 5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 160. Maddesi uyarınca işin gerçeğini araştırmak üzere adı geçen hakkında, ‘halkın dini değerlerini aşağılama’ suçundan soruşturma başlatılmıştır.

“Troll hesaplar beni hedef göstermiş”

Berna Laçin, soruşturma ile ilgili bianet’ten Haluk Kalafat’a yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

“Tweet’i öğleye doğru attım. Asıl saldırı akşam saatlerinde başlamış. Birtakım troll hesaplar beni hedef göstermiş.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu