Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Vermiyorsanız biz kendimiz alırız / We will take it if you don’t give it to us

Hürriyet, 23.10.2011

Summary in English below.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyeleri, cemevi taleplerinin 17 yıldır karşılanmadığı gerekçesiyle belediyeye ait bir binayı işgal etti.

YENİMAHALLE’de yaşayan Aleviler, belediyeye ait atıl bir binayı fiilen işgal ederek “Cemevi” yapma kararı aldı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Yenimahalle Şubesi önünde toplanan yaklaşık 100 kişi, Yenimahalle Belediyesi’nin Ergazi Mahallesi üzerinde bulunan ve uzun süredir atıl vaziyette bekleyen binasını işgal etti. Bina etrafına pankart asan Aleviler, bina önüne, “Pir Sultan Abdal Cemevi” tabelası dikti. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Hüseyin Adıgüzel, 17 yıldır ilçe sınırları içinde bir cemevi acmak için mücadele verdiklerini ifade ederek, “17 yıl verdiğimiz haklı mücadelemizden istediğimiz sonucu alamadık. Fiili olarak işgal etmek durumunuda kaldık. Mücadelemiz diğer bölgelerimizde de devam edecek” dedi.

Söz verildi iddiası

Yenimahalle Belediyesi’nin seçim öncesinde kendilerine söz verdiğini ancak uzun zamandır kendilerini oyaladığını belirten Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Yenimahalle Şube Başkanı Cevahir Canpolat ise şunları söyledi: “Her seçim sonrası verilen sözler unutuldu. Kreş yerleri cami oluyor ama konu cemevine geldiğinide ‘Yer yok’ deniliyor” dedi.

170 bin Alevi

Yenimahalle sınırları içerisinde 170 bin Alevi vatandaşın yaşadığına da dikkat çeken Canpolat, istemeden de olsa daha önce belirledikleri bir alanı işgal etmek durumunda kalmalarıyla ilgili, “Kavga değil cemevi istiyoruz ve bu bizim en doğal hakkımız. Bizi bu noktaya mevcut yönetim getirdi. Ancak karırımız kesin. Yıllardır bekliyoruz, iyi niyetle de olabilirdi ama olmadı” diye konuştu.

Haberin Devamı

Summary

Members of the Pir Sultan Abdal Cultural Association, occupied a building owned by the municipality claiming that their demand for a cemevi (Alevi place of worship) has not been met for 17 years. Approximately 100 individuals gathered in front the Association occupied a building owned by the Yenimahalle Municipality, in Ergazi District. The building is empty and is not used for any purpose. Hüseyin Adıgüzel, the Chair of the Association, made a statement saying that they were promised a cemevi before the elections, however, that the promises were forgotten after the elections. “Nurseries are turned to mosques, but when cemevi is the issue we are told that there is no place” he added. 

_____________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu