Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Dışişleri’nden Dini Özgürlükler Komisyonu’na tepki / Reaction from Turkish Foreign Ministry to the USCIRF

22.03.2012, Hürriyet

Summary in English below.

Dışişleri Bakanlığı, “2012 Yılı Dünyada Dini Özgürlükler Raporu”nda Türkiye’ye “özel kaygı uyandıran ülkeler” listesine alan ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu’nun hazırladığı raporu ile ilgili olarak, “Bu rapor bizim için yok hükmündedir” dedi.

Dışişleri Bakanlığı, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Bağımsız bir kuruluş olduğu anlaşılan ABD  Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu (USCIRF), ülkemizde özellikle son dönemde dini özgürlükler ve gayrimüslim azınlıkların haklarının korunması alanında atılan adımları idrak etmekten geri kaldığını 20 Mart 2012 tarihinde yayınlanan son raporunda da göstermiştir” dedi.

Açıklamada, “çeşitli çıkar gruplarının temsilciliğini yapan siyasetçiler tarafından hazırlanan söz konusu raporun”, ABD  Dışişleri Bakanlığı tarafından her yıl “dini özgürlükler” ve “insan hakları” konularında hazırlanan raporlarla da tezat teşkil ettiği kaydedildi. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Avrupa’da İslamofobi temelli eylemler meydana geliyorken bunların ele alınmaması, ayrıca, Müslümanların temel dini özgürlüklerinin bir takım siyasetçiler tarafından tartışmaya açıldığı, camilerin saldırıya uğradığı veya Müslüman azınlık dini liderlerinin seçilerek göreve gelmesine izin verilmeyerek devlet tarafından dayatılan atamalar yapıldığı ülkelerdeki durumun dikkate alınmaması, tek dine odaklanan bu raporun tamamen siyasi gerekçelerle hazırlanmış tutarsız bir belge olduğunu gözler önüne sermektedir.

Hiçbir tarafsız gözlemcinin, ülkemizde son dönemde ileriye doğru atılan adımları ve yapılan reformlara temel teşkil eden siyasi iradeyi kasıtlı olarak göz ardı eden bu raporda yer verilen iddiaları ciddiye alması mümkün değildir. Bu rapor bizim için yok hükmündedir.”

Dışişleri Bakanlığı, açıklamada ayrıca, “Hükümetimizin siyasi iradesi ve Avrupa Konseyi kararları ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatları başta olmak üzere uluslararası yükümlülüklerimize uyum konusundaki kararlılığımız, dini özgürlükler konusunda son yıllarda sağlanan iyileştirmelerin sürdürüleceğinin teminatıdır” dedi.

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

The Turkish Ministry of Foreign Affairs made a statement about USCIRF’s report on Turkey which lists Turkey as a “country of particular concern”, saying that the report overlooks the progress in religious freedom and the protection of the rights of non-Muslim minorities in the last period. The statement also notes that the report does not address acts stemming from Islamophobia  in Europe and therefore focuses only on one religion. The Ministry also said that the report is clearly prepared by politicians who represent certain interest groups and is considered null and void for Turkey.

________________________________________________________________________________________

 

Related Articles

Back to top button