Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Vicdani Retçi Delice’ye Tahliye Yok / No release for CO Delice

20.02.2012, Bianet

Summary in English below.

Malatya Askeri Ceza Mahkemesi, vicdani retçi Muhammed Serdar Delice’nin tutukluluk halinin devamına karar vererek bir sonraki duruşmanın 27 Şubat 2012’ye ertelenmesine karar verdi.

Delice’nin avukatı Tayfun Çakır, bianet’e yaptığı açıklamada Muhammed’e Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) tarafından 8 Şubat’ta 45 gün hava değişimi verildiğini hatırlatarak, kendisinin “yol tutuklusu” olarak Mamak Askeri Cezaevi’nde tutulduğuna dikkat çekti.

“Muhammed’e ara raporda şizotipal kişilik bozukluğu tanısı konularak 45 gün hava değişimi verildi. Hava değişiminde kişinin evine gitmesi gerekir. Ancak yol tutuklusu olarak yine cezaevinde tutuluyor.”

“Şimdi verilen rapor nihai değil. Kesin sonuç 45 gün sonra verilecek. Ancak Muhammed bu 45 günü cezaevinde geçirdiği için durumunda bir düzelme olmayacak. Bu da sağlıklı yargılanmasını engelleyecek.” 

Muhammed Serdar Delice, 24 Şubat 2010 ile 27 Kasım 2011 arasında askerden firar ettiği gerekçesiyle yargılanıyor.

Avukat Çakır, GATA’da yapılan muayene sonucunda Muhammed’in “firar suçu”nu işlediği tarihler arasında askerliğe elverişli olduğu yönünde rapor hazırladığını söyledi.

Bugün ise ortopedi ve göğüs hastalıkları açısından askerliğe elverişli olmakla birlikte psikolojik olarak elverişli olup olmadığına 45 gün dolduktan sonra, Mart ayının son haftasında karar verileceğini söyleyen Avukat Çakır, durumun bu süreçten sonra netleşeceğini belirtti.

Çakır, Muhammed’in cezaevine girdiği döneme oranla psikolojik olarak daha kötü durumda olduğunu söyledi ve ekledi:”Hava değişimi verilmiş bir insanın rahatlaması için evine gönderilmesi gerekir. Ancak bürokratik işlemler nedeniyle Muhammed hala cezaevinde tutuluyor.

“Bu gidişle durumunda bir düzelme olamayacağı gibi psikolojik olarak daha da kötüleşebilir. Bu da ön raporda bahsedilen şizotipal kişilik bozukluğu rahatsızlığının kesin raporda da yer alabileceği anlamına geliyor.”

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

Malatya Military Court decided to continue the imprisonment of CO Muhammed Delice. Delice’s lawyer said that although M. Delice was diagnosed with personality disorder and given 45 days sick leave by the GATA Military Hospital, he was going to be held in prison for these 45 days. Even though Delice is a conscientious objector he is being tried for deserting the army. Delice’s lawyer is concerned with the psychological well being of his client.

__________________________________________________________________________________________

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu