Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

‘Vicdani Ret’ çalışması var / Ministry of Justice Working on ‘consciencious objection’

Milliyet, 15.11.2011

Summary in English below.

Dışişleri Bakanlığı’nda Türkiye’nin AİHM’deki dava süreçlerinde Dışişleri Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı arasındaki işbirliğinin daha etkin hale getirilmesi ve sürecin hızlandırılmasına ilişkin iki bakanlık arasında protokol imzalandı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in imzaladığı protokolün ardından her iki bakan da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Basın toplantısında bir gazetecinin vicdani reddini açıklayanları cezalandıran sistemin değiştirilmesi için Avrupa Konseyi’nin Türkiye’ye aralık ayına kadar süre verdiği, bu konuda bir çalışma yapılıp yapılmadığına ilişkin bir soru üzerine Ergin, konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı’nın bir çalışma hazırladığını belirterek, şu yanıtı verdi:

“Bu hafta içinde olmazsa önümüzdeki hafta içinde karar aşamasına gelinmiş olacak. Çok kısa süre içinde bunu Bakanlar Kurulu’nda görüşeceğiz. Bu konu öteden beri Türkiye’den beklenen bir konuydu. Milli Savunma Bakanlığımız ile bu konuyu takip ediyoruz. Onlar belli bir hazırlık yaptıklarını ifade ettiler. Kısa süre içerisinde çalışmalarını Başbakanlığa tevdi edecekler.”

Haber için tıklayın.

Summary

A protocol was signed between Ministry of Foreign Affairs and Ministry of Justice in order to create a more effective cooperation between the two ministries in relation to Turkish cases filed with the European Court of Human Rights. Regarding conscientious objection to military service Minister of Justice Sadullah Ergin made a statement saying that they have been working on a regulation pertaining to conscientious objection and that it will be ready to be discussed in the Committee of Ministers next week.

______________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu