Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Vicdani Ret Hak Değil Ceza Olacak / Punlishment for CO instead of recognition as a right

Gazetevatan, 17.11.2011

Summary in English below.

Bakanlar Kurulu’na sunulacak taslakta vicdeni ret, bir hak olarak tanınmayacak

MİLLİ Savunma Bakanlığı’nda devam eden ve önümüzdeki günlerde Adalet Bakanlığı tetkik hakimlerinin katılacağı bir çalışmayla son şekli verilerek, Bakanlar Kurulu’na sunulacak taslakta vicdeni ret, bir hak olarak tanınmayacak.

Türkiye’nin AİHM’de mahkum olduğu Osman Murat Ülke kararında yapılan tespitler doğrultusunda yürütülen çalışmada, AİHM’in vicdani reddini açıklayan asker yükümlülerinin, silah almayı ve üniforma giymeyi her reddettiklerinde Askeri Ceza Kanunu’ndaki “emre itaatsizlik“ suçundan ceza verilmesini insan haklarına aykırı bulması temel alınacak. Ancak çalışmada, AİHM’in Ermenistanlı Yehova Şahidi Bayatyan’ın açtığı davada vicdani reddi bir hak olarak tanıması da göz önüne alınacak. Çalışmada, vicdani ret gerekçesiyle askerlik yapmak istemeyenlere “emre itaatsizlik” suçundan tek bir ceza verilmesi halinde, askerlik hizmeti yükümlülüğünün sona ermeyeceği de göz önüne alındı.

Çalışmada, Türkiye’nin artık AİHM tarafından bir insan hakkı olarak tanınan vicdani ret konusunda yeniden mahkum olmasını önlemek üzere bir ara formül üzerinde duruldu. Buna göre vicdani ret, bir hak değil, suç olarak tanımlanacak. Vicdani gerekçelerle askerlik yapmak istememek suç olacak ancak bu suça verilecek ceza, kişinin yükümlü olduğu askerlik hizmetinin yaklaşık 2 katı kadar kamu hizmeti görmek olacak. Böylece bu cezayı çeken kişi, “vatani hizmetini” de yapmış sayılacak. 6 ay kısa dönem yükümlülerin 12, 12 ay yedek subaylık yükümlülerin 24, 15 ay uzun dönemlerin ise 30 ay kamu hizmeti yapması ve aylık 30 lira maaş almaları öngörülüyor. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da vicdani ret çalışmasına ilişkin sorulara verdiği yanıtta, şöyle dedi: “Zorunlu askerlik kaldırılacak diye bir durum yok. Zorunlu askerlik devam edecek. Türkiye’de bazı kimseler ‘Biz askerlik yapmayacağız ’ demiş. Yasalarımıza göre askerlik yapmayanın hapis cezası var, hapis cezasını çekmiş, tekrar çıkmış, tekrar ‘yapmayacağım’ diyor.Bunun üzerine tekrar ceza vermişiz. AİHM, aynı suçtan dolayı birden fazla ceza verilmesini, sözleşmenin ihlali olarak görmüş. Dolayısıyla zorunlu askerlik kaldırılacak diye bir durum yok. Yapılan çalışmayı, Adalet Bakanımız açıkladı, bir suçtan dolayı ömür boyu adeta müebbete varan gibi yine hapis, bunun kaldırılması, cezanın teke indirilmesi yolunda düzenleme var.”

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

The draft concerning conscientious objection to military service will not include the recognition of the right to conscientious objection. Instead, conscientious objection will be defined as a crime. The punishment for this crime will be to serve in public service approximately two times longer than military service. The person who serves this sentence will have completed “service to his country “. The new regulation seeks to address the problem of the current practice that results in unending repeated punishment for conscientious objectors who refuse to do their military service.

______________________________________________________________________________________________

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu