Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Toplum bedelli askerlik ve vicdani ret konusunda ne düşünüyor? / What do the people think about paid military exemption and conscientious objection

Zaman, 25.11.2011

Summary in English below.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Konda araştırma şirketinin birlikte yaptığı anket, Türk halkının silahlı kuvvetler, zorunlu askerlik, bedelli askerlik, asker siyaset ilişkileri, vicdani ret gibi pek çok konuya bakışı ile ilgili önemli ipuçları verdi. 27 ilde yaklaşık 3 bin kişiye uygulanan anket, son dönemin önemli tartışması ‘bedelli askerlik’ ve ‘vicdani ret’ konusunda vatandaşın görüşüne ışık tuttu. Ankete katılanların yüzde 60’ı bedelli askerlikle ilgili olumsuz görüş beyan ederken, yüzde 25’i olumlu görüş bildirdi. Araştırma, toplumun yüzde 81,8’inin ‘Vicdani Ret’ talebine olumsuz baktığını ortaya koyarken, yüzde 13 gibi az bir kısmı ise olumlu görüş beyan etti.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi Konda araştırma şirketi işbirliğiyle gerçekleştirilen “Türkiye’de Silahlı Kuvvetler ve Toplum” araştırmasının sonuçları düzenlenen panelle kamuoyuna açıklandı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü’ndeki panele İstanbul Bilgi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ege Yazgan, Sabancı Üniversitesi, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nden Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu ile Prof. Dr. Sabri Sayarı, Kadir Has Üniversitesi Uluslar arası İlişkileri Bölümü’nden Soli Özel ve öğrenciler katıldı.

Son günlerde gündemde olan vicdani ret ve bedelli askerlik konusu ise ankette katılımcılara sorulan diğer konular. Anketten çıkan sonuca göre Türk toplumu asker ve militarist bir toplum. Katılımcıların yüzde 74’ü Türklerin asker bir millet olduğu görüşünde. Buna katılmayanların oranı sadece yüzde 11’de kaldı. Ayrıca katılımcıların büyük bir çoğunluğu da mecburi askerliğin devam etmesi gerektiğini düşünüyor. Askerliğe isteyenlerin gitmesi gerektiği ve mecburi askerliğin kalkması gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 15’te kalırken, yüzde 74’ü herkesin mecburi askerlik yapması gerektiği görüşünde birleşiyor.

Ankete katılanların önemli bir bölümü askerlik süresinin uzun olduğunu düşünüyor. “15 Aylık mecburi askerlik uygulaması devam edecekse bile süresi kısalmalı.” Sorusuna katılımcıların yüzde 55’i ‘evet’ derken, yüzde 28,6 ‘hayır’, yüzde 13,2’si ise ‘kısmen katılıyorum’ cevabını verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı bedelli askerlik konusu da ankette vatandaşlara yöneltilen sorular arasında yer aldı. Ankete katılanların büyük çoğunluğu ‘bedelli askerlik’ konusuna olumsuz bakıyor. “Parasını ödeyerek 1 aylık bedelli askerlik yapmak herkes için bir tercih olmalı.” Sorusuna katılımcıların yüzde 60’ı ‘hayır’ derken, yüzde 25,2’si ‘evet’, yüzde 10,6’sı da ‘kısmen katılıyorum’ cevabını verdi.

Anket son günlerin güncel tartışmalarından birisi olan ‘Vicdani ret’ konusunda da vatandaşların görüşünü aktarıyor. Katılımcıların yüzde 80’i ‘Vicdani ret’ kavramının anlamını bilmediklerini belirtirken, Yüzde 19’u ise vicdani ret hakkında bilgi sahibi olduğunu söyledi.

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

A Panel of speakers discussed the outcomes of a research project carried out by Istanbul Bilgi University and Bilkent University Konda Research on “Military and Society in Turkey”. The results show that 80% of the people asked said they did not know about ‘conscientious objection’. And yet, 81.5% said they were against it., whereas 25% were in favour. Only 19% said they had information about conscientious objection. 

______________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu