Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

“Öncelik Militarizmin Temizlenmesi” / Conscientious Objection

06.12.2011, Bianet

Summary in English below.

Türkiyeli Vicdani Retçiler, “Vicdani ret en temel insan hakkıdır” diyerek, vicdani reddin yasal zemine kavuşturulması için imza kampanyasını da içeren bir kampanya süreci başlatıyor.

Taxim Hill Hotel’inde gerçekleşen toplantının moderatörlüğü yapan Banu Güven, vicdani reddini açıklayarak, “Türkiye’de vicdani ret kapısı bir kez açıldı, artık bu konuda beraber hareket edilmeli” dedi.

Vicdani retçi Tayfun Gönül, 20 yıl önce vicdani red hakkından bahsettiğinde Mars’tan gelmiş muamelesi gördügünü ancak bugün Türkiye’nin böyle bir meselenin olduğunu kabul etmek zorunda kaldığını söyledi.

“Vicdani ret olursa, o zaman profesyonel askerlik olsun söylemine karşıyım. Ben ordusuz bir dünya istiyorum.”

Vicdani retçilerin avukatı Davut Erkan, cezaevindeki vicdani retçilerin hukuki işkencenin yanında fiziki işkencelere de maruz kaldıklarını belirtti ve kendisini her gün arayan binlerce asker kaçağı olduğunu söyledi.

“15 yıldır asker kaçağı olanlar var; sosyal yaşamları yok. Evlenemiyorlar, çocuklarını okula gönderemiyorlar; hiçbir yasal işlemi gerçekleştiremiyorlar.”

Vicdani retçi Vedat Zencir, asıl önemli olanın öldürmemek olduğunu, ölmeme durumunun sonra geldiğini söyledi ve vicdani ret hakkının kişilik bütünlüğünün bir parçası olduğunu belirtti.

Vicdani retçi Mehmet Tarhan, vicdani redde alternatif getirilen “sivil alternatif hizmeti”in getirebileceği olumsuzluklara dikkat çekti.

“Devletin eline geçireceği bedava iş gücü, kamu kurumlarında hizmet alan bireyleri olumsuz etkileyebilir. Mesela Fransa’da hastanelerde bu sistem nedeniyle enfeksiyon artışı yaşandı.

Haberin devamını okumak için tıklayın.

Summary

Turkish conscientious objectors started a signature campaign saying “Conscientious objection is the most fundamental human right” and demanding relevant legal regulation. Lawyer Davut Erkan drew attention to the physical torture that COs experience in prison in addition to the legal “torture”. He said that many COs call him everyday. They also issued a declaration demanding among other things the abolishment of Article 318 of the Turkish Criminal Code which regulates the crime of “alienating the public from military service”.

______________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu