Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

TRT’de bir ilk / A first for the Turkish National Television

19.01.2012, Şalom

Summary in English below.

27 Ocak Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü kapsamında, Claude Lanzmann’ın Holokost dehşetini anlatan ve tüm dünyada bir başyapıt olarak değerlendirilen, dokuz saatlik ‘Shoah’ filmini yayınlama kararı aldı.

İlk kez bir Müslüman ülkenin devlet televizyonu tarafından yayınlanacak olan “Shoah”  filminin alt yazıları ise, ırkçılığa karşı eğitimle mücadele etmeyi hedefleyen uluslararası bir organizasyon olan Aladdin Projesi’nin katkılarıyla yapıldı. Film, 26 Ocak gecesi yayınlanacak.

Merkezi ABD’de bulunan ve uydu üzerinden İran’a yayın yapan bir televizyon kanalı, geçtiğimiz sene mart ayında, yine Aladdin Projesi’nin Farsça alt yazısını sağladığı, Shoah filminin gösterimini İran’da yapmıştı. Filmin gösterimine İran hükümeti tepki gösterirken, kanal seyircilerden 3 binin üzerinde olumlu mesaj almıştı.

Türkiye’de ilk kez geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü töreni, bu yıl 26 Ocak’ta Neve Şalom Sinagogu’nda yapılacak. Dışişleri Bakanlığı temsilcileri ile İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun hazır bulunacağı törende, Shoah filminin ünlü Fransız yönetmeni Claude Lanzman da bir konuşma yapacak.

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

The Turkish National Television decided to broadcast the film “Shoah” which depicts the Holocaust. This will be the first time that the movie will be shown in the state television of a Muslim country. The subtitles were produced with the contribution of the Aladdin Project which aims to fight racism. It was only last year that a Commemoration Ceremony for the Victims of the Holocaust was organized in Turkey.

_______________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu