Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Gaziantep’te unutulan Yahudi mirası / Forgotten Jewish heritage in Gaziantep

07.02.2012, Şalom

Summary in English below.

1979 yılında tüm Yahudilerin şehri terk etmesinin ardından bakımsızlıktan yıkılan Gaziantep Sinagogu, restore ediliyor. Sık sık şehri ziyaret ederek bu restorasyonda etkin rol almaya çalışan Gaziantep Yahudisi Özkul Arkadaş, bu süreçte neler yapıldığını ve Gaziantep’in Yahudi tarihini anlatıyor.

“Otu çek, köküne bak” derlermiş… Çocuklarına kökenlerine dair bilgi bırakma çabası içinde araştırmalara başlayan Özkul Arkadaş, bu çalışmalar sonucunda çok arzu ettiği Gaziantep Sinagogu’nun onarılması için sık sık şehri ziyaret ederek etkin rol alıyor.

‘Arkadaş Levi’ ailesi Gaziantep kökenlilerin aşina oldukları bir soyadı. Rav Büyükbaba Arkadaş’ın ardından oğulları da 1960 yılından sonra Rav olarak görev almışlar. Rav Moşe Arkadaş Levi’nin küçük oğlu olan Özkul Arkadaş, gönül borcunu Gaziantep Sinagogu’nun onarımında çaba sarf ederek ödüyor.

 Kaç yılına kadar Gaziantep’te yaşamaya devam ettiniz?

1979 yılına kadar oradaydık. Gaziantep’in Yahudi yerleşimi bin yıla yakın bir tarihtir. Şehirde biri küçük biri büyük olmak üzere iki sinagog vardı. Şehirde herkes birbirini tanırdı, bizler oradan ayrılana kadar 130 kişi kadar bir Yahudi nüfusu vardı. Günümüzde hiç Yahudi kalmadı. 1978 yılında beraber büyüğümüz üç arkadaş askere gittik ve şehre geri dönmedik. Ülkenin o dönemki anarşik durumu göçe neden oldu.  Aralarında üç kardeşimin de bulunduğu büyük bir çoğunluk İsrail’e göç etti. İstanbul’a gelen aile sayısı çok az…

Tamamına ulaşmak için tıklayın.

Summary

After all Jews in Gaziantep left the city in 1979 the sinagog collapsed because of neglect.  Many people left the city because of the anarchy in the city then and migrated to Israel. Now the sinagog is being restored. Özkul Arkadaş, a Gaziantep Jew, visits the city frequently and tries to take active role in the restoration process. In the interview he tells about his life in Gaziantep until 1979 and after.

________________________________________________________________________________________

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu