Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

“Tekke ve Zaviyeler Açılmalı” / “Dervish Lodges Should be Opened”

06.03.2012, Bianet

Summary in English below.

Anayasa Uzlaşma alt komisyonunda Alevilerin taleplerini dile getiren Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Fevzi Gümüş, “Tekke ve zaviye kanunu, laiklik korunarak değiştirilmeli” dedi.

Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu (ABF)  Genel Sekreteri Fevzi Gümüş, yeni anayasada, tekke ve zaviye kanunun değiştirilmesi, Diyanet’in kaldırılması, Cemevinin ibadethane olması, zorunlu din dersinin kaldırılması ve Alevi kimliğinin tanınmasını istedi.

ABF, yeni anayasa çalışmaları kapsamında dün, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda oluşturulan alt komisyona önerilerini sundu.

Radikal Gazetesi’nden Enis Tayman’ın haberine göre, toplantıda ABF Genel Sekreteri Fevzi Gümüş yaptığı sunumda, “Tekke ve zaviyeler kanununun, laiklik korunarak değiştirilmesi” talebini dile getirdi.

Bunun üzerine Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekili Altan Tan, “Kanun değiştirilirse sadece Cemevleri değil, Sünnilere ait tekke ve zaviyeler de açılacak. Buna karşı mısınız” diye sordu.

Gümüş, “Tabii ki açılmalı” diyerek şöyle devam etti:

“Diyanet İşleri Başkanlığı’nın devreden çıkmasını istiyoruz. Devletin dinsel alandan elini çekmesi ve bu konuda tasarrufunun olmaması gerekir. Bundan mağdur olan zaviyeler varsa, bunlar da devletin müdahalesinin dışında kalmalı. Bütün inanç gruplarına kamusal olanaklarda eşit yaklaşım olmalı.”

Gümüş, Adıyaman’da Alevi evlerinin işaretlenmesini gündeme getirerek, yeni anayasanın nefret suçlarına karşı koruyucu olması gerektiğini söyledi.

Toplantı sonrası gazetecilere açıklama yapan Gümüş, yeni anayasanın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) uygun, tekçi anlayışlar yerine çok kimlikli, çok kültürlü, çok inançlı olması gerektiğini belirtti.

Alevi kimliğinin, yeni anayasa tanınması gerektiğini söyleyen Gümüş, talepleri şöyle sıraladı:

* Diyanet İşleri Başkanlığı anayasal bir kurum olmaktan çıkarılmalıdır.

* Zorunlu din dersi anayasadan çıkarılmalı, ana dilde eğitim hakkı güvenceye alınmalı ve yerel yönetimlere ana dilde hizmet hakkı tanınmalı.

* Cemevleri inanç merkezi olarak kabul edilmeli ve ibadet yeri kapsamına alınmalı.

* Alevi ve Bektaşi dergâhları müze statüsünden çıkartılmalı ve taşınmazlarının iade edilmeli.

* Aşure Günü ve Arap Alevileri için özel öneme sahip Gadir Hum Bayramı resmi tatil olmalı.

* Askeri kurumların toplumsal hayata müdahalesini engelleyici yaptırımlar koyulmalı, siyasi partiler yasası başta olmak üzere, sendikal ve mesleki örgütlenmelerle ilgili yasalar, demokrasi eksenli olarak yeniden düzenlenmeli. (NV)

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

The General Secretary of the Federation of the Alevi-Bektashi Associations Fevzi Gümüş met with the Constitution Reconciliation Commission and presented the expectations of the Federation from Turkey’s New Constitution. Gümüş said that the provision pertaining to Tekke and Zaviye (Dervish Lodges) should be changed in the new Constitution while at the same time protecting secularism. He also said that the compulsory Religious Culture and Ethics classes should be abolished, the Diyanet should be abolished and the cemevi (iög- where most Alevi worship) should be recognized as places of worship.

____________________________________________________________________________________________________

Related Articles

Back to top button