Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Alevi Kurultayı’ndan ‘Barış’ Çıktı / Alevi General Assembly Emphasises ‘Peace’

 

12.05.2013, Radikal

Summary in English below.

‘3. Büyük Alevi Kurultayı’, “Devletli Değil Toplumsal Barış” başlığı bugün Ankara’da Anadolu Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kurultay’ın yapıldığı salonun duvarlarına ‘çözüm süreci’ne ve Alevilerin sorunlarına yönelik mesajların yer aldığı pankartlar asıldı. “Barış Sürecinde Talebimiz Toplumsal Barıştır”, “Cemevleri Yıkılamaz”, ‘Sivas’ta Alevi, Hrant’la Ermeni, Ape Musa ile Kürdüz; Halklarız Biz Kardeşiz” pankartlarının yer aldığı salonda, Dersim Katliamı’nın önderlerinden Seyit Rıza ve oğlu Hasan’ın el bileklerinden birbirlerine kelepçelendikleri büyük boy fotoğrafıyla giren ve Seyit Rıza’nın torunu olduğunu söyleyen Mehmet Tezel uzun süre alkışlandı.

Kurultay’a CHP ’den Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin ile milletvekilleri Hüseyin Aygün, İlhan Cihaner, Candan Yüceer, Muharrem Işık; BDP’den Grup Başkan Vekili Pervin Buldan ile Hakkari Milletvekili Adil Zozani; Emep Genel Başkanı Selma Gürkan; ÖDP Genel Başkanı Alper Taş; Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel de katıldı. AKP ve MHP’den herhangi bir temsilcinin olmaması dikkat çekti.

Semah gösterisiyle başlayan Kurultay’ın açılış konuşmasını Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy yaptı. Konuşmasında ağırlıklı olarak ‘çözüm süreci’ ve ‘yeni anayasa’ çalışmalarına değinen Ulusoy, iki konuya ilişkin şu ana kadar yaşananların Alevilerin kaygı ve endişe yaşamasına neden olduğunu vurguladı. Abdullah Öcalan’ın Nevruz kutlamasında okunan mektubunda ‘çözüm süreci’nin “İslam bayrağı altında” gerçekleşeceği sözlerinin bu kaygıya temel oluşturan örneklerden biri olduğunu kaydeden Ulusoy, AKP’nin, siyasal İslam geleneğinden gelmesinin de kaygılarının diğer bir nedeni olduğunu kaydetti. Bu siyasal geleneğin Alevileri yıllarca aşağıladığını, yok saydığını ifade eden Ulusoy, Türkiye’de ‘kalıcı çözümün’ kapsamlı bir demokratikleşmeden geçtiğini söyledi. Bu noktada ‘yeni anayasa’ çalışmalarına da değinen Ulusoy, özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı’yla ilgili bir değişikliğe gidilmemesi, Alevilerin haklarını da kapsayacak bir inanç özgürlüğü zemini oluşturulmamasına tepki gösterdi.

Ulusoy’un ardından konuşmasını yapan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Alevilerin ‘barış’ istediğini belirtirken, bunun da ‘eşit yurttaşlık’ temelinde yapılmış bir anayasadan geçtiğini söyledi. Geçmez de Öcalan’ın ‘İslam kardeşliği’ söylemini eleştirerek, bu birlikteliğin sonuçlarının kan gölüne dönmüş Ortadoğu’da görülebileceğine işaret etti.
….
Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir de yaptığı konuşmada, Alevilerin ‘eşit yurttaşlık’ talebinin sadece kendileri için değil tüm etnik ve inanç grupları istediğini söyleyerek, ‘yeni anayasa’ sürecinin ‘kimin ne kadar Alevi dostu olduğunu’ göstereceğini vurguladı.
….

Haberin tümüne ulaşmak için tıklayınız.

Summary

The Third Great Alevi General Assembly, entitled “Societal Peace- not Peace via the State” was held in Ankara on 12 May 2013. Political Parties apart from the governing AK Party (Justice and Development Party) and the MHP (Nationalist Movement Party) were represented at the General Assembly. The religious leader (Postniş) of the Haci Bektashi Dervish Lodge, Veliyettin H. Ulusoy, in his opening speech, said that the Alevi community has two important concerns. First, the statement of Abdullah Öcalan saying that peace will take place under the flag of Islam and secondly, the lack of changes in the new draft Constitution concerning the Presidency of Religious Affairs (the Diyanet) and an understanding of freedom of religion or belief that will encompass the rights of the Alevi community.

__________________________________________________________________________________________макияж глаз черными тенямикупити сітку на рибузонт палатка для рыбалки

Related Articles

Back to top button