Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

“Tek din dil sürçmesi” / “One religion, a slip of the tongue”

08.05.2012, Radikal

Summary in English below.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘kırmızı çizgileri’ sayarken ‘tek dini’ de buna eklemesi kamuoyunu şaşırttı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, demokratik ve laik ülkelerde ‘tek din’ olamayacağını vurgularken, Erdoğan’ın açıklamasını “dil sürçmesi” olarak değerlendirdi. Radikal’e konuşan AKP’li Hüseyin Çelik, partinin kuruluş felsefesi, program ve tüzüğünde ‘etnik, dini ve bölgesel’ milliyetçiliğe karşı olduğunun yazılı olduğunu hatırlattı. Başbakan Erdoğan’ın da “Tek vatan, tek bayrak, tek millet” derken, “tek din ve tek dil” ifadelerini kullanmadığını söyleyen Çelik, “Demokratik ve laik ülkelerde tek din olmaz. Bizim gayrimüslim vatandaşlara karşı tutumumuz da bellidir. Sayın Başbakan bunu bir kez söyledi ve arkasında durmadı. Sayın Başbakan’ı yıllardır tanıyan, yanında duran birisi olarak söylüyorum ki, bu bir dil sürçmesidir” dedi.
Erdoğan ile ‘tek din’ konusunu görüşmediğini de söyleyen Hüseyin Çelik, ikinci bir ihtimali de gündeme getirdi. Türk ve Kürt ‘şövenistlerinin’ kökenlerini Şamanizm ve Zerdüştlüğe dayandırma gayretleri olduğunu ifade eden Çelik, “Eğer dil sürçmesi değilse, Sayın Başbakan şunu da kastetmiş olabilir: Türk ve Kürt şövenistlerinin bütün gayretlerine rağmen bu memlekette etnik kavga çıkmadıysa, temel sebeplerinden bir tanesi de inanç birliğidir” dedi.
4 Mayıs’ta Kahramanmaraş’ta “Tek din demedik” diye konuşan Erdoğan, 5 Mayıs’ta ise Adana’daki konuşmasında ‘tek dil’ demediğini belirttikten sonra, “Tek bayrak, tek millet, tek din, tek devlet dedik” ifadesini kullanmıştı. Erdoğan seçim öncesi Niğde ve Aksaray’daki mitinglerinde, BDP’den gelen eleştirilere “Ben hiçbir yerde tek dil demedim” diye yanıt vermişti.

Haberin devamına ulaşmak için tıklayın.

Summary

The Turkish Prime Minister Erdoğan’s reference to “one religion” when describing his red lines for the new constitution led to much debate. AKP Deputy Chair Hüseyin Çelik, emphasizing that there cannot be “one religion” in democratic and secular countries, described Erdoğan’s  statement as a slip of the tongue. 

________________________________________________________________________________________(

Related Articles

Back to top button