İnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Süryani Kilisesine Sözlü Tacizler Yapılıyor

Zaz köyü sakinleri kendilerine yönelik sözlü taciz ve baskılara karşı yetkilileri ve toplumu dikkatli ve duyarlı olmaya çağırıyor.

Turabdin’de Midyat’a 20 km uzaklıkta bulunan Zaz köyündeki Süryani kilisesi (Mor Dimet) son zamanlarda kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından tehdit edilmektedir. İlk olay bir buçuk ay önce yaşandı. Üç kişilik bir grup, bir hafta boyunca köye değişik zamanlarda gelerek, kilisede ikamet eden rahip ve rahibenin isteği dışında kiliseye girmek istediler. Herhangi bir fiziki zarar olmaksızın sözlü tacizle ciddi bir tedirginlik yaratıldı. Olay jandarmaya bildirildi. Bu kişiler ile ilgili herhangi bir bilgiye ulaşılamadı.

Bunu takiben 17 Ekim 2013 gecesi saat 22.00 sularinda, üç araba ile 15 kişilik başka bir grup zorla kiliseye girmek istedi. Kürtçe, Türkçe ve Arapça sözlü saldırı ile tehditte bulunan ve “sizleri burada yaşatmayacağız“, diye bağıran grup, kapının açılmaması üzerine köyü terketti. Tehdit eden kişilerin kimlikleri hakkında bir bilgiye ulaşılamadı. Bu belirsizlik, hem kilisede yaşayan rahip ve rahibeyi hem de köye tekrar yerleşmeye çalışan Zazlı Süryanileri ciddi anlamda tedirgin etmektedir. Bu kişilerin belirlenmesi, köyde can güvenliğinin sağlanması ve yerleşim sürecinin devam edebilmesi açısından elzemdir. İstenmeyen bir kaybın yaşanmaması için, resmi yetkilileri, sivil toplum örgütlerini, siyasetçileri, bölge halkını, Kürtleri, Süryanileri ve Arapları bu duruma karşı dikkatli ve duyarlı olmaya çağırıyoruz. Desteklerini bekliyoruz.

Zaz Köyü Sakinleri

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu