Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Suriye’de İki Metropolit Kaçırıldı / Two Syrian Bishops Kidnapped

23.04.2013, www.suryaniler.com

Summary in English below.

Suriye devlet televizyonu insani yardım amacıyla kaçırılan iki din adamını kurtarmaya giden Halep Süryani Metropoliti Yohanna İbrahim ve Rum Ortodoks Metropoliti Paul Yazıcı‘nın Halep yakınlarındaki Kfar Dael kasabasında pazartesi günü öğle saatlerinde silahlı gruplarca kaçırıldığını duyurdu. Kaçırılma olayı esnasında metropolitlerin özel şöförü Fathallah Kaboud‘un silahlı gruplar tarafından öldürüldüğü bildirildi. Din adamlarının kaçırıldığı bölgenin uzun zamandır Özgür Suriye Ordusu’nun denetimde bulunan bir bölge olduğu biliniyor.

Halep’te bulunan Süryani Ortodoks Metropolitliği bugün yaptığı açıklamada şu ana kadar kaçırılan metropolitlerden bir haber alınamadığını ve bu iki metropolitin görevlerine sapasağlam dönebilmeleri için ellerinden geleni yaptıklarını açıkladı. Metropolitlikten yapılan açıklamada din adamlarını kaçıran grupların Çeçen gruplar olduğunu tespit ettiklerini fakat kaçırılan metropolitler ve kaçıran silahlı gruplar ile henüz temas kuramadıklarını bildirdiler.

Geçtiğimiz günlerde Reuters’e demeç veren Halep Süryani Metropoliti Yohanna İbrahim, Halep kentini ele geçirmek isteyen isyancı ve devlet güçlerinin yürüttüğü savaş nedeniyle geçtiğimiz Eylü ayından beri Hristiyanların şehri terketmeye başladığını, Halep’in modern tarihinde böyle acılı ve sıkıntılı bir dönem daha yaşanmadığını ifade ederek kaçırılan hristiyan bireylerinin ve din adamlarının ailelerinin büyük paralar ödemek zorunda kaldığını söylemişti.

www.suryaniler.com sitesi olarak kaçırılan iki din adamının sağ salim bir şekilde kurtarılmaları ve görevlerinin başına dönmesini temenni ediyor ve onlar için dua ediyoruz.

Habere ulaşmak için tıklayınız.
Summary
Two Syrian Bishops were seized  as they had been returning from the Turkish border. It was not immediately clear who had kidnapped them but they have been kidnapped in the region which has been under the control of the Syrian rebel forces. Bishop Ibrahim is the head of the Syriac Orthodox Church in Aleppo, while Bishop Yaziji leads the city’s Greek Orthodox Church. In a recent interview to Reuters Bishop Ibrahim had said that since last September Christian have been leaving Aleppo and that Christians in Aleppo had never experienced such a painful period before. The Syriacs in Turkey are concerned for both Bishops and hope and pray for their safe release and return to their positions.
__________________________________________________________________________________________

обшивка балконаadvance pay loansпродвижение брендов в интернете объявлений

Related Articles

Back to top button