Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Devlet Süryaniler’e Patrikhanesini Geri Vermiyor / Syriacs Don’t Get Their Patriarchate Back

28.07.2013, demokrathaber.net

Summary in English below.

Mardin Süryani Katolik Kilisesi’nin, “kamulaştırılarak müze olarak kullanılan bölümü” için verdiği hukuk savaşı sonuçsuz kaldı.

Süryaniler, “din adamlarının inzivaya çekildiği, kilise korosunun bulunduğu” bölümün kendilerine verilmesi için açtığı davalarda sonuç alamayınca, son olarak Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurmuştu. AYM de başvuruyu reddetti.

Radikal gazetesinden Mesut Hasan Benli’nin haberine göre, kilisenin patrikhane bölümü, ‘müze olarak kullanma amacıyla’ 1979’da kamulaştırıldı ve 1988’de yapılan kadastro çalışması ile Hazine’ye aktarıldı. Ancak, koronun kıyafetlerini giydiği ve din adamlarının inzivaya çekildikleri yaklaşık 200 metrekarelik bölüm, kadastro sırasında kilise-patrikhane sınırlarının yanlış değerlendirilmesi nedeniyle Hazine’ye aktarılmıştı.

Kilise Vakfı adına Fuat Çöllü, 2011’de Mardin 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme davayı, “10 yıllık hak düşürücü süre geçti” gerekçesiyle reddetti. Bunu Yargıtay da onadı ve karar kesinleşti.

Bunun ardından kilise yönetimi, ‘din ve vicdan hürriyeti’, ‘hak arama hürriyeti’ ve ‘mülkiyet hakkının ihlal edildiği’ gerekçesiyle ve ‘bireysel başvuru’ yoluyla bu kez AYM’ye başvurdu. Ancak AYM de ‘yerel mahkemenin kararlarının bariz şekilde keyfilik içermediği’ gerekçesiyle başvuruyu reddetti ve iç hukuk yolu böylelikle tükendi.

Habere ulaşmak için tıklayınız.

Summary

The Turkish Constitutional Court (AYM) rejected an individual application brought by the Mardin Syriac Catholic Church Foundation to challenge the nationalization of the part of the Church Building where the choir practices and the clergy prepare for the mass. This part of the church building was nationalized in 1988. The Foundation had challenged the nationalization decision in 2011. The AYM rejected the application finding that the 10 year period for objecting to this kind of cases had passed and that there has not been any interference in the right to freedom of religion or belief since the community has been using this part of the building. Now that the domestic remedies have been exhausted the Foundation will take the case to the European Court of Human Rights.

_______________________________________________________________________________________________________________________________

 тональный крем как наноситьгарньер для снятия макияжакепка утепленная

Related Articles

Back to top button