Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Sıra Ruhban Okulunda / It’s time for the Halki Seminary

06.12.2011, Star

Summary in English below.

Önce Başbakan Erdoğan’ın Dersim özrü geldi,hafta sonunda da Dışişleri Bakanı Davutoğlu Köln’de devletin etnik ve dini açıdan kör olduğunu söyledi. Bunu da Köln’deki Ermiş Demetrios Kilisesi’ni ziyareti sırasında açıkladı. Devletin Hristiyan vatandaşların da hizmetinde olduğunu vurguladı.

Böylece Türkiye, bir ilkle daha tanıştı. Cumhuriyet’in dini farklı vatandaşlarının da eşit haklara sahip olduğu en üst düzeyde tescil edilmiş oldu. Şimdi sıra o vatandaşlarınuluslararası antlaşmalarla korunmuş haklarının tesciline, azınlıkların çoğunlukla eşit olması için pozitif ayrımcılıktan tam olarak yararlanmasına geldi.

Ama ondan önce yıllardır sürüncemede olan, hep açılacak denmesine karşın bir türlü açılamayan Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması gerekiyor. 1971’de Lozan Antlaşması hükümlerine ve hatta yürürlükteki yasalara aykırı bir şekilde kapatılan Ruhban Okulu’nun bir an önce açılması şart.

Türkiye artık ziyaretine gelen Amerikan Başkan Yardımcılarından bu sorunu duymamalı. Ruhban Okulu konusu yabancı devlet ve hükümet başkanlarının gündeminden düşmeli. AB Komisyonu’nun hazırladığı yıllık raporlardan çıkmalı. Bir yandan Arap komşularının demokratikleşmesini savunurken, diğer yandan azınlık haklarını gasp ediyor görüntüsü vermek Türkiye’ye yakışmıyor.

Kabul edelim ki bu okulun kapatılması sırasında da bizi yönetenler hata yaptı. Kıbrıs’ta yaşananların baskısı altında kendi vatandaşlarından intikam almaya kalktı. Bugün 6-7 Eylül olaylarıyla, Dersim katliamıyla, yakın geçmişimizin yargısız infazlarıyla nasıl hesaplaşıyorsak Türkiye’nin dini cemaat ve vakıfların gasp edilen haklarıyla da öyle hesaplaşmamız gerekiyor.

Haberin devamını okumak için tıklayın.

Summary

Mensur Akgün Commentary of the Star daily.

It is time that the Halki Seminary is opened. The statements made by the Minister of Foreign affairs Davutoğlu in Germany to the effect that the Turkish state stands in equal distance to all citizens regardless of their religious affiliation are encouraging. It was wrong of the former governments to close the Halki seminary unlawfully and not to open it. But now that we have reconciled with who we are in the last 10 years we can take the step to open Halki as it is the violate a right that is protected in the Lausanne Treaty not to open it.

_____________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu