Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Azınlıkların anayasa paketi / Minorities’ constitution package

14.02.2012, Milliyet

Summary in English below.

TBMM Anayasa Komisyonu, son dakikada bir değişiklik olmazsa 20 Şubat’ta Fener Rum  Patriği Bartholomeos’u  dinleyecek. Yeni anayasa konusunda azınlıkların sorunlarını dile getirecek olan Bartholomeos’un, azınlık okullarına destek verilmesi ve Ruhban Okulu’nun açılması talebinde bulunacağı öğrenildi. Ders kitaplarından Ermeni ve Rumlar için, “arkadan vurdular” gibi nefret suçlarına yol açan ifadelerin ayıklanmasını isteyecek olan Bartholomeos’un, azınlık cemaatlerine Diyanet  bütçesinden pay aktarılması görüşünü seslendirmesi bekleniyor.

TBMM Anayasa Komisyonu bünyesinde oluşturulan Sivil Toplum Kuruluşları, Dernekler, Vakıflar ve Azınlık Cemaatleri Alt Komisyonu, 20 Şubat’da Bartholomeos’la bir araya gelecek. Bartholomeos, 15 Şubat’a kadar yoğun bir programı olduğunu ve yeni anayasaya ilişkin görüşlerini bizzat aktarmak istediğini belirterek, TBMM’ye şubat sonu için randevu planlanmasının yapılmasını iletmişti. Yapılan görüşmeler sonucunda 20 Şubat tarihi üzerinde prensipte anlaşılırken, son dakikada bir değişiklik olmaması halinde Bartholomeos önümüzdeki hafta pazartesi günü TBMM’de olacak. Fener Rum Patrikhanesi’nin ardından Türkiye’deki diğer azınlık cemaatlerinin temsilcilerine de yeni anayasa davetinde bulunacak olan Komisyon, Musevi, Süryani azınlıkların da görüşlerini dinleyecek.

Edinilen bilgiere göre Rum, Ermeni, Musevi ve Süryani cemaatları yeni anayasa çalışmalarını tamamladı. Bartholomeos’un da dile getirmesi beklenen ortak öneri paketinde, azınlıkların eğitim problemleri öne çıkıyor. Lozan Anlaşması’na göre devletin eğitimde gayrimüslim vakıflara eşit yardım yapmasının sözkonusu olduğunu, 1974 yılına kadar bu desteğin kısmen verilmesine rağmen sonradan kaldırıldığı vurgulanan öneri paketinde, cemaatlerin din adamı yetiştirmesinde ciddi sorunlar yaşadığı ve bu sorunu ortadan kaldıracak okulların açılması isteniyor. Bu çerçevede ilk akla gelen eğitim kurumu ise Ruhban Okulu.

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

The Constitutional Reconciliation Commission is expected to meet the Fener Greek Patriarch Bartholomeos on February 20. Milliyet Daily has learnt that he will talk about the needs of minorities concerning lack of state support for minority schools and ask for the opening of Halki Seminary. He will also ask for the removal of content in school books that lead to hate crimes, such as, “Armenians and Greeks stabbed [Turks] in the back”. It is also expected that he will as for allocation of funds from the Diyanet budget. The Constitutional package  that will be presented by Bartholomeo is the common proposal of Greeks, Armenians and Syriacs.

___________________________________________________________________________________________

Related Articles

Back to top button