İnanç Özgürlüğüyle İlgili HaberlerKütüphane

SAS Fransa Davası- Kamusal Alanda Peçe Yasağı AİHS’ne Uygundur

Fransa'da 'nikab' denilen kıyafeti yasaklanan kadının başvurusunu değerlendiren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, bu yasağın dini gerekçeyle değil, sosyal etkileşimle ilgili olarak alındığını belirterek yasağı onayladı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Fransa’da peçe kullanılmasına getirilen yasakla ilgili görülen davada, Fransa’nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin hiçbir maddesini ihlal etmediği yönünde karar aldığını açıkladı.

Dava, 25 yaşındaki bir Fransa vatandaşı kadın tarafından, ‘nikab’ olarak bilinen kıyafeti kamusal alanda giymesine getirilen yasağın din ve ifade özgürlüğünü engellediği iddiasıyla açılmıştı.

Fransa’daki yasalara göre, nikab ve burka gibi yüzü gizleyen kıyafetleri kamusal alanda giyenler 150 euro ile cezalandırılabiliyor.

Bu düzenlemenin getirildiği 2010 yılında yaygın tartışmalar yaşanmıştı.

AİHM, söz konusu düzenlemeyle getirilen kıyafet yasağında herhangi bir dini gönderme olmadığını ve sadece “yüzün gizlenmesinin” bahis konusu olduğunu belirtti.

“Yüzün sosyal etkileşimde önemli bir rol oynadığı” ifade edilen kararda şöyle denildi:

“Mahkeme, herkese açık yerlerde bireylerin, yerleşik mutabakat sayesinde söz konusu toplumda sosyal hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş olan açık kişilerarası ilişki olanağını temelden sarsacak davranış ve yaklaşımları görmek istemeyebileceğini anlayışla karşılamaktadır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu